17. septembrī Āraišu ezerpils Arheoloģiskajā parkā tika aizvadīta īpaša diena

Vakar, 17. septembrī, arheologam Dr.hist., Dr.hist. h.c. Jānim Apalam (1930 – 2011) būtu apritējuši 90. gadi.

Godinot J. Apalu 17. septembrī Āraišu ezerpils Arheoloģiskajā parkā tika aizvadīta īpaša diena. Jau no plkst. 9.00 Arheloģiskais parks savus apmeklētājus gaidīja bez ieejas maksas. Ezerpilī “Latvijas Arheoloģiskajā piemineklī 2020” ikvienam bija unikāla iespēja sastapt ezerpilieti, seno latgaļu pārstāvi, kura demonstrēja un pastāstīja par dzīvi dzelzs laikmetā, savukārt apmeklētāju centrā uz ekrāna tika prezentētas J. Apala sniegtās intervijas televīzijā un radio. Intervijas apmeklētāju centrā ir iespēja dzirdēt un redzēt līdz pat 20. septembrim. Tiem, kuri pazina Jāni Apalu bija iespēja atstāt savas atmiņas tam īpaši iekārtotā grāmatā.

Pēcpusdienā tika aizvadīts svinīgs un sirsnīgs atceres pasākums kā arī  piemiņas brīdis un ziedu nolikšana uz J. Apala kapa, no kura paveras skats uz  viņa sapni – augšāmcelto ezerpili.

Svinīgajā atceres pasākumā viesojās Latvijas Republikas kultūras ministrs Nauris Puntulis kā arī pārstāvji no Latvijas Kultūras mantojuma pārvaldes, LU Vēstures institūta, Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte, J.Apala dzīvesbiedre Zigrīda Apala un citi.

Āraišu ezerpils Arheoloģiskajā parkā pasākumi Jāņa Apala zīmē turpināsies līdz pat gada beigām, bet jau nākamajā gadā kolektīvs ir apņēmies sākt  īstenot Jāņa Apala redzējumu par parka teritoriju kā brīvdabas arheoloģisko muzeju, uzsākot gatavot dokumentus patstāvīga muzeja akreditācijai.

Lasi arī: Atceres pasākumā Āraišu ezerpilī godina arheologa Jāņa Apala piemiņu

Foto: Indars Krieviņš

 

Rakstu sagatavoja:
Anete Eglīte,
Tūrisma un Āraišu ezerpils nodaļas SA un komunikācijas speciāliste

Share