Vārīsim Lieldienu olas sestdienā, lai labi satiktu visu gadu

Sestdienā pirms Lieldienu svētdienas  – 15.aprīlī no pulksten 12.00 Āraišu arheoloģiskais parks aicina gatavoties Lieldienām kopā.

Lieldienas ir laiks, kad mostamies no ziemas miega un  gatavojamies visam jaunajam – jaunai ražai, apģērbam, tīrībai, kārtībai un sajūtām.  Arī Āraišu arheoloģiskais parks šo gadu ir aizsācis pārmaiņu zīmē un vēlas ar pilnu krūti mesties gaidāmajos darbos.  Šogad vēlamies iepazīt gan to, kas mums jau ir – ezerpils salas un krasta gabāto seno latgaļu mantojumu, šodienas Āraišu apkārtnes iedzīvotāju zināšanas un prasmes un 20.gadsimta sākumā šai pusē iegūto folkloras bagātību.

Lielo dienu ieskandinās un pavasara rotaļās ievadīs folkloras kopa „Ore”, kas darbojas Drabešu Amatu mājā.  Savās zināšanās par Lieldienu izdarībām latviešu tradicionālajā kultūrā  dalīsies Latviešu folkloras krātuves pārstāve Elvīra Žvarte. Tām papildus viņa iepazīstinās sanākušos ar digitālo arhīvu garamatas.lv un parādīs, kā tajā izzināt savas apkārtnes tradīcijas, dodot ikvienam iespēju bagātināt savu ikdienu un svētkus ar tautas gudrībām.

Gatavošanās Lieldienām jau tradicionāli ietver savas vides sakopšanu un sagatavošanu jaunajam. Viena no šādām darbībām ir apģērba un veļas vēdināšana. Sava skapja saturu vēdināties būs izlikuši pasākuma saimnieki – Āraišu arheoloģiskais parks – un tuvākie kaimiņi vēstures glabāšanā – Cēsu Vēstures un mākslas muzejs. Vēdināmie apģērbi veidos savdabīgu izstādi, kurā būs redzamas seno latgaļu apģērba rekonstrukcijas, Cēsu Vēstures un mākslas muzeja krājumā esošie etnogrāfiskie tērpi no Amatas novada teritorijas un Cēsu apkārtnes šatiera deķi. Ja kādam no pasākuma dalībniekiem mantojumā saglabāts apģērba gabals, kuru labprāt parādītu arī citiem, priecāsimies vēdināt arī tos. Lieldienas ir tieši tie svētki, kas sagaidāmi jaunos kreklos, tāpēc būs iespēja noskatīt un iegādāties arī īpaši šūtus kreklus ar senatnes elpu.

… Lieldienu sestdienā visām saimniecēm jāvāra olas, tad nākošā gadā varēs labi satikt ar saimi un kaimiņiem…(Latviešu ticējums, LFK 17204, Latvis, 1929.03.31.)

Dienas otrajā daļā godā tiks celts Lieldienu elements, ko pazīst visi, – ola. Gatavojoties svētkiem savu svētku cienastu un dekoru būs iespējams sagādāt jaukā un zinošā kompānijā. Ikviens būs aicināts dalīties savās gudrībās un trikos olu krāsošanas jautājumos. Tradicionālās dabas veltes olu krāsošanai būs sagādātas, taču īpašo recepšu zinātājiem, aicinām neparastās sastāvdaļas paņemt līdzi! Ģimenēm ar bērniem īpaši interesantas būs Olu medības. Dažāda izskata, materiāla un garšas olas būs paslēptas plašajā parka teritorijā. Acīgākais un izveicīgākais olu mednieks būs nopelnījis velti visai ģimenei. Neizpaliks arī tradicionālās izdarības ar olām, šūpošanās un rotaļas.

Gaidīsim tuvus un tālus! Aktīvi iesaistīties ar savām zināšanām par olu krāsošanu un vēdināt tērpus aicinām Āraišu apkārtnes ļaudis! Precīzākas ziņas un papildus informāciju iespējams uzzināt rakstot uz ezerpils@amatasnovads.lv vai zvanot 28002237 un 25665528!

FacebookTwitterGoogle+Google GmailWhatsAppViberLinkedInPrintShare