Eksperimentālās mūzikas un mākslas festivāls Skujenē “KRĀMI SKAN VĒRTĪGI”

Tūlīt, tūlīt, 20. maijā, plkst. 19:00 – 24:00, Muzeju nakts ietvarā Skujenē notiks eksperiments – pirmais “Eksperimentālās mākslas un mūzikas festivāls”, kura tapšanā ir aicināts iesaistīties ikviens, bet it īpaši bērni un jaunieši.

Festivāla vieta ir Zeiļu ģimenes izveidotais “Krāmu un seno lietu muzejs”, kurš šajā vakarā oficiāli vērs durvis. Industriālā angārā iekārtota iespaidīga seno lietu kolekcija – sadzīves priekšmeti, kara lietas, grāmatas, mūzika un citas interesantas lietas. Lai muzeju iedzīvinātu un padarītu atšķirīgu no citiem radās ideja uzsākt ikgadēju pasākuma tradīciju, kurā no ekspozīcijā neizmantojamām lietām veidot savdabīgus mūzikas instrumentus un vides objektus. Izrādās mūziku var veidot no jebkā – mazāk vai vairāk skan taču viss, galvenais to saklausīt. No radītājiem mūzikas instrumentiem tiks veidota eksperimentāla mūzika, ko dažkārt pasaulē dēvē par “krāmu mūziku”. Tā ļoti piestāv vietai un tēmai. Tā dažādos vietējo kultūrvidi un varbūt pat nākotnē varētu cerēt uz kādas Amatas novada “krāmu mūzikas” grupas izveidošanos.

Lai šāda festivāla ideju īstenotu talkā mums nāks izcils mūziķis perkusionists Nils Īle.
Nils ir daudz ceļojis (Gambija, Gvineja, Senegala, Indija, Koreja, eiropas valstis, Krievija u.c.) un papildinājis savu spēles tehniku, kā arī pilnveidojis zināšanas un izpratni par ritma būtību un spēku pie pasaulē zināmiem meistariem. Nils Īle ir piedalījies starptautiskos festivālos, kā arī Baltijas mūzikas projektos. Sadarbojies ar daudziem māksliniekiem, kopīgi veidojot performances gan vizuālās mākslas, gan teātra un kino pasākumos.

Vairāku gadu garumā Nils Īle ir uzkrājis bagātu un radošu pieredzi strādājot ar skolas vecuma bērniem un pedagogiem sniedzot meistarklases tepat Latvijā un ārpus tās robežām, kā arī apmācot bērnus pats savā studijā mācot spēles tehnikas, kopā muzicējot un veidojot mūzikas instrumentus pašu rokām.

Nils laika gaitā ir uzkrājis milzīgu mūzikas instrumentu (perkusiju) kolekciju, kas ar savu daudzveidību ieinteresē ne tikai zinātkāros bērnus, bet arī pieaugušos.

Pirms festivāla Nils Īle viesosies vairākās meistarklasēs Vecskujenes pamatskolā, kur novada ieinteresētajiem skolēniem un pedagogiem demonstrēs savu pasaules instrumentu kolekciju, stāstīs, rādīs un iedvesmos kā veidot skaņas un skaņu instrumentus. Šo meistarklašu rezultātā bērni būs aicināti izdomāt un veidot savus instrumentus. Tos pagatavot palīdzēs gan pats Nils Īle ar domu biedriem, gan Drabešu muižas “Amatu mājas” meistars Andris Roze kā arī darbmācibas skolotāji un tie, kam interese līdzdarboties. Skanošais rezultāts tiks demostrēts Eksperimentālās mākslas un mūzikas festivālā.

Kā jau pieklājas festivālam ar nosaukumu “eksperimentāls” – tas sola pārsteigumus un improvizācijas. Muzeja atklāšana būs tāda, ko citās reizēs nevarēs piedzīvot- gan vizuāli, gan informatīvi. Īpaši sagatavotas ekskursijas vadīs studenti-gidi, visus iekustinās studentu improvizācijas teātris, teritorijā darbosies radošās darbnīcas lieliem un maziem, viktorīnas ar vērtīgām balvām. Uz skatuves spēlēs Nila Īla grupa kopā ar eksperimentālo mūzikas instrument autoriem, nakti pie ugunskuriem ieskandinās dziesminieki un barda ģitāristi. Bet tie kuri vēlēsies īpašas sajūtas, varēs doties nakts gājienā cauri sajūtu instrumentiem uz Amatas upi.

Festivāla norisē vislielākie palīgi ir Vidzemes augstskolas studenti, kuriem Skujenē norisināsies praktiskā nometne no 15.-24. maijam.. Studenti jau ir iesaistījušies festivāla programmas tapšanā, logo zīmēšanā un radošo darbnīcu un aktivitāšu plānošanā.

Studenti nakšņos Sērmūkšos, bijušajā skolā, no rītiem palīdzēs iekārtot muzeja ekspozīciju un sagatavot vietu festivālam, uzstādīs info stendus, savukārt pēcpusdienās pētīs un zīmēs apkārtnes velo un pārgājienu maršrutus, radot materiālu jauniem tūrisma piedāvājumiem, kas savienos tos objektus/saimniecības, kas jau Skujenes pusē darbojas vai varētu darboties tūrismā. Jo bagātīgāks piedāvājums, jo interesantāki izskatīsimies potenciāliem tūristiem. Taču galvenais studentu darbošanās rezultāts būs Eksperimentālās mākslas un mūzikas festivāls.

Festivāla sauklis “Krāmi skan vērtīgi” nav izraudzīts nejauši. Šī gada Muzeju nakts tēma ir laika rats: “Laika rats nerimstoši griežas – kas šodien jauns, rītu vecs un atkal jauns, un atkal vecs”. Lietām, kas reiz bija jaunas, vajadzīgas un vērtīgas, bet tagad tik krāmi, mēs piešķirsim jaunu dzīvi, jaunu veidu, bet galvenais atkal VĒRTĪBU.

Aicinām visus kopā iegriezt laika ratu – iepūst jaunu dzīvi vecā angārā, vecās lietās, vecās parašās!

FESTIVĀLA PROGRAMMA:

19:00 – 22:00
Kokle un latviešu tautas dziesmas cittautieša izpildījumā
Satiec ZAAO vides iniciatīvas „100 darbi Latvijai” vēstnešus, asini prātu vides jautājumos un laimē Tallink Latvija jūras ceļojumu 4 personām!
Vidzemes Augstskolas studentu mūzikas murdulis un improvizācijas teātris “ViA Gars”par laiku un vērtībām “Krāmi velk pagātnē”

Radošās darbnīcas lieliem un maziem, krāmu meklēšanas spēle

20:00
Krāmu un seno lietu muzeja atklāšana un durvju atvēršana

20:30 – 24:00+
Nils Īle un draugi – perkusiju improvizācijas šovs, Amatas novada bērnu un skolotāju darināto mūzikas instrumentu iespēle
Dziesminienu improvizācijas (Uldis Kākulis, Silvestrs Sīlis, Jānis Vanadziņš, Aleksandrs Maijers, Anita Zambare, Mikus Straume, Elīna Līce, Valdis Atāls, Dinārs Gulbis).

Ugunskuri, darbosies bufete

Pasākumu atbalsta:

 

 

 

 

 

 

Sīkāka informācija par festivālu vai līdzdarbošanos: 29391673, turisms@and.lv
Sagatavoja: Eva Staltmane, tūrisma attīstības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

 

 

FacebookTwitterGoogle+Google GmailWhatsAppViberLinkedInPrintShare