Muzeju nakts pasākumi Amatas novadā

Š.g. 20. maijā notiks Starptautiskā muzeju nakts, kā ietvaros trīs Amatas novada vietās notikstematiskie pasākumi – Skujenē, Āraišos un Nītaurē.

Eksperimentālās mākslas un mūzikas festivāls “Krāmi skan vērtīgi” Skujenē.

20. maijā, plkst. 19:00 – 24:00, Muzeju nakts ietvaros Skujenē notiks eksperiments – pirmais eksperimentālās mākslas un mūzikas festivāls “Krāmi skan vērtīgi”, kā tapšanā ir aicināts iesaistīties ikviens, bet it īpaši bērni un jaunieši. Par festivāla vietu ir izvēlēts Amatas novada Skujenes pagasta Zeiļu ģimenes izveidotais “Krāmu un seno lietu muzejs”, kas šai dienā tiks oficiāli atklāts.

“Krāmu un seno lietu muzejs” ir industriālā angārā iekārtota iespaidīga seno lietu kolekcija – sadzīves priekšmeti, kara lietas, grāmatas, mūzika un citas interesantas lietas. Lai muzeju iedzīvinātu un padarītu atšķirīgu no citiem, radās ideja uzsākt ikgadēju pasākumu, kā ietvaros no ekspozīcijā neizmantojamām lietām veidotu savdabīgus mūzikas instrumentus un vides objektus.

No radītājiem mūzikas instrumentiem tiks radīta mūzikas improvizācija, ko dažkārt pasaulē dēvē par “krāmu mūziku”, kas ļoti piestāv vietai un tēmai. Pasākuma organizatori plāno šo vietu izveidot par šī mūzikas veida “mājām” Latvijā, kur pulcēties ikvienam, kas vēlas izmēģināt ko jaunu mūzikā – gan profesionāļus, gan iesācējus.

Idejas īstenošanā piedalās izcilais mūziķis perkusionists Nils Īle. Viņš ir daudz ceļojis (Gambija, Gvineja, Senegala, Indija, Koreja, eiropas valstis, Krievija u.c.) un papildinājis savu spēles tehniku, kā arī pilnveidojis zināšanas un izpratni par ritma būtību un spēku pie pasaulē zināmiem meistariem. Īle ir piedalījies starptautiskos mūzikas festivālos, kā arī dažādos projektos Baltijas valstīs, sadarbojies ar daudziem māksliniekiem, kopīgi veidojot performances gan vizuālās mākslas, gan teātra un kino pasākumos.

Vairāku gadu garumā Nils Īle ir uzkrājis bagātu un radošu pieredzi strādājot ar skolas vecuma bērniem un pedagogiem, apmācot bērnus pats savā studijā mācot spēles tehnikas, kopā muzicējot un veidojot mūzikas instrumentus pašu rokām. Īle ir vadījis meistarklases tepat Latvijā un ārpus tās robežām. Nilam Īlem pieder arī iespaidīga mūzikas instrumentu (perkusiju) kolekcija.

Pirms festivāla Nils Īle viesojās vairākās meistarklasēs Amatas novada Skujenes pamatskolā, kur novada skolēniem un pedagogiem demonstrēja savu instrumentu kolekciju, stāstīja, rādīja un iedvesmoja skaņu un instrumentu radīšanā. Meistarklases instrumentu gatavošanā bērniem palīdzēja Nils Īle ar domubiedriem, Drabešu muižas “Amatu mājas” meistars Andris Roze kā arī darbmācibas skolotāji. Jaunizveidotie instrumenti tiks demonstrēti festivāla laikā.

Gatavojoties festivālam, dizainers Egils Mednis veidos skanošus vides objektus no nevajadzīgiem muzeja krāmiem, kas nav piemēroti eksponēšanai.

Festilāla laikā, kopā ar Vidzemes augstskolas studentiem būs iespēja doties īpaši gatavotās ekskursijās pa muzeju, kā arī baudīt studentu improvizācijas teātra priekšnesumu. Darbosies arī radošās darbnīcas, kā arī ZAAO “100 darbi Latvijai” vēstnieki aicinās piedalīties viktorīnās, kur zinošākie un attapīgākie balvā saņems īpašu sēklu paciņu un piedalīsies izlozē par Tallink jūras ceļojumu uz Stokholmu 4 personām.

Par muzikālo baudījumu rūpēsies Nils Īle ar domubiedriem, kā arī dažādi dziesminieki un mūziķi.

Īpašs un nebijis pasākums būs nakts gājiens cauri sajūtu instrumentiem uz Amatas upi, kas atrodas turpat blakus.

Āraišu ļaudis griež laika ratu…

Vienojoties zem šī gada tēmas „Laiks ātrāki steidzas kā vagona rats” Āraišu apkārtnes ļaudis radījuši interesantu programmu – „Āraišu ļaudis griež laika ratu”.  Vakara gaitā varēs klausīties kokļu skaņās Āraišu Evanģēliski luteriskajā baznīcā, iepazīt vissenāko laikmetu noskaņas Āraišu arheoloģiskajā parkā, klausīties atmiņu stāstos par Āraišos piedzīvoto, izspēlēt orientēšanās spēli „Aizej tur nezin kur”, tikties ar Vidzemes stāstniekiem Drabešu muižā.

Muzeju nakts tiks atklāta plkst. 19:00 ar Drabešu muižas Amatu mājas koklētāju koncertu Āraišu Evanģēliski luteriskajā baznīcā.

Āraišu arheoloģiskajā parkā no plkst. 20:00 sāksies pieredzējums „Laika rats griežas atpakaļ”. Nakts ēnas ļaus atdzīvoties sen aizmirstām lietām, vietām un pat cilvēkiem no tāliem un vistālākajiem laikiem. Meitu salā biedrības „Latvijas arheoklubs” dalībnieki pasākuma viesus ievedīs akmens un bronzas laikmeta pasaulē, kur tiks kausēta bronza, demonstrēti seno rīku atdarinājumi un būs iespējams gūt atbildes uz vissarežģītākajiem jautājumiem par seno cilvēku dzīves veidu. Sarunas omulīgākas darīs iespēja būt pie ugunskura, baudīt tēju un cept koka maizi. Āraišu ezerpils saliņā būs iespējams izbaudīt caur sajūtām – ar tausti, smaržu, dzirdi un garšu. Salas apmeklētājus sagaidīs zāļu sieva Līga Eglīte, kas piedāvās gan izbaudīt zāļu tēju dažādās smaržas un garšas, gan vēstīs par to iedarbību. Izskanēs arī teikas par lidojošajiem ezeriem. Viduslaiku pilsdrupās aktīvu darbošanos un cīņas paņēmienu izmēģināšanu piedāvās piedzīvojumu organizācija „Araisis”.

No 20.00 Drabešu muižas Amatu mājā skanēs atmiņas par tēmu „Ak, skaistā jaunība Āraišos”. Āraišu ezerpils izrakumu dalībnieki vēsturniece un skolotāja Aksilda Petrevica un arheologs Andris Tomašūns dalīsies dzīvās vēstures atmiņu stāstos, kas neiztiks bez jokiem un blēņām.

No 21.00 Drabešu muižas iedzīvotāji Inese un Armands Zalaki piedāvās orientēšanās spēli muižas apkārtnē „ Aizej tur nezin kur”. Piedaloties šajā aktivitātē pasākuma apmeklētājiem būs iespēja nopelnīt 20 papildus punktus spēlē “Āraišu leģendas”.

Muzeju nakti Āraišos jau tradicionāli noslēdz Vidzemes stāstnieku stāstu vakars „ Speķa maize”, kur no plkst. 22:00 omulīgā kopābūšanā caur stāstiem tiks griezts laika rats.

  1. gadā tika izveidots vienota tūrisma galamērķa zīmols Āraišiem, sasaistot Āraišu arheoloģisko parku,  Āraišu baznīcu, vējdzirnavas, kultūrvēsturisko ainavu, Drabešu muižas Amatu māju, naktsmītnes, gidus u.c. pakalpojuma sniedzējus. Āraiši tiek pozicionēti kā leģendām bagātākā vieta.

Iedzīvinot jauno zīmolu, ir izveidota spēle “Āraišu leģendas”, kas radusies iedvesmojoties no Āraišu leģendām. Spēlei ir izveidots maršruts, kas ietver populārākās apskates vietas, katrā no tām varēsiet iepazīties ar vietas vai objekta leģendu un, izmantojot savu viedtālruni, piedalīties spēlē un krāt punktus.

Spēles galvenais uzdevums ir aicināt ikvienu šeit atgriezties vēl un vēl. papildus punktus spēlē varēsiet gūt arī apmeklējot Āraišos un apkārtnē notiekošos pasākumus, izmantojot piedāvājumus grupām, kā arī nakšņojot apkārtnes naktsmītnēs un izmantojot piedāvājumus grupām. Sekošana spēles FACEBOOK lapai “Āraišu leģendas” arī ļaus noeplnīt papildus punktus, atbildot uz jautājumiem, kas ik pa laikam parādīsies!

Lai piedalītos spēlē ir nepieciešama laba kompānija un viedtālrunis, kur lejuplādēta lietotne WhatssApp.

Spēli iespējams uzsākt jebkurā laikā no 30. aprīļa – 30. septembrim.

Spēles noslēgumā, 14. oktobrī, aktīvākie spēles dalībnieki tiks aicināti uz noslēguma pasākumu “Zelta rudens Āraišos!

Galvenā balva ir “Lauku Ceļotājs” dāvanu karte jūsu komandas ceļojumam pa Baltiju 200 EUR vērtībā. Visas spēles laikā būs iespēja saņemt vērtīgas un noderīgas dāvanas no vietējiem uzņēmējiem.

Muzeju nakts Nītaurē

 

FacebookTwitterGoogle+Google GmailWhatsAppViberLinkedInPrintShare