Starptautiskā iekļaujošā jauniešu nometne „Pasaule visiem Latvijā” Amatas novadā ar folkloru, īpašiem suņiem, sportu, kosmosu un deltaplāniem

Kā jau tika ziņots, 2017. gadā no 25. jūnija līdz 1. jūlijam neredzīgo un citu personu ar invaliditāti integrācijas biedrība „Es redzu” rīko starptautisko iekļaujošo jauniešu vasaras nometni „Pasaule visiem Latvijā”. Tā norisināsies Amatas novadā pie Āraišu ezera un citās gleznainās Gaujas Nacionālā parka vietās.

Nometnē piedalīsies dalībnieki un eksperti no Latvijas, ASV un Krievijas. Projekta mērķis ir  veselīga dzīvesveida un sporta aktivitāšu pieejamības veicināšana bērniem un jauniešiem ar redzes un citām invaliditātes formām, tādā veidā sekmējot šo sociālās atstumtības riskam pakļauto bērnu un jauniešu integrāciju sabiedrībā. Turpinot iekļaujošo nometņu tradīciju, kas tika uzsākta 2015. gadā Īvandē pie Kuldīgas, biedrība „Es redzu” vēlas iedvesmot, ieinteresēt un sniegt zināšanas un prasmes jauniešiem ar īpašām vajadzībām, kā arī popularizēt Latviju un tās īpašos cilvēkus.

Nometne piedalīsies cita „Es redzu” projekta – „Draugs īpašam bērnam” – jaunie dalībnieki ar saviem četrkājainajiem draugiem: astoņgadīgā rīdziniece Katrīna ar zeltaino retrīveru Gretu, Roberts no Valmieras Viestura vidusskolas 10. klases ar Bernes ganu suni Kleopatru un citi. Ar viņiem strādās un priecāsies par dzīvi arī projekta konsultanti, profesionāli kinologi no Latvijas Kinoloģiskās federācijas: Vladislava Akimova (Rīga), Ingūna Tihomirova (Valmiera), Sintija Neimane (Ventspils), Ilze Čuhnova-Rancāne (Talsi) un Ilze Zvaigzne (Limbaži) ar dažādu šķirņu suņiem.

Pie rekonstruētās agrīno viduslaiku koka Āraišu ezerpils un bronzas laikmeta mājām Meitu salā tiks svinēta Pētera diena, Saulgriežu svētku noslēguma laiks. Latviešu skaņās, rituālos un dzīvesziņā nometnes dalībniekus ievadīs gan šejienieši no folkloras kopas „Ore” (vadītaja Inese Roze), gan kurzemnieces no kopas „Kūrava” (vadītāja Ina Celitāne). Turpat notiks brīvdabas pusdienas ar tautas ēdieniem no māla traukiem  atjautības uzdevumu un mīklu gaisotnē.

Foto nodarbības nometnes dalībniekiem vadīs ievērojamie fotogrāfi Ilmārs Znotiņš un Aivars Ošiņs, fotogrāfe Santa Vanaga, kas cīnās ar smagu slimību, Marenda Zapoļska, kas ir arī kinoloģe, un Marija Ermlere. Pēc Ilmāra Znotiņa idejas tās ir domātas arī vājredzīgajiem un neredzīgajem jauniešiem.

Turpinot „Es redzu” iekļaujošo nometņu tradīciju, būs arī iespējas apgūt līderības iemaņas,  izpētīt apkārtējās teritorijas pieejamību, kopā darboties komandās gan sportojot, gan stratēģisko spēļu laikā, kā arī piedalīties gara stipro stāstu vakarā „Vai viegli būt laimīgam?”. Nometnes dalībnieki tiksies ar savu darbības jomu līderiem un īpašiem cilvēkiem, kas ar radošu pieeju ikdienas grūtībām, tostarp pārvarot savu invaliditāti, spējuši pārsteigt un iedvesmot pasauli. Starp nometnes ekspertiem ir Minesotas Valsts Neredzīgo akadēmijas (ASV) pasniedzējs, Minesotas štata beisbola komandas treneris Čārlijs Lektenbergs, kas nodemostrēs savu sporta nodarbību metodiku vājredzīgiem un neredzīgiem audzēkņiem, un viņa skolnieks, septiņpadsmitgadīgais neredzīgais jūrmalnieks Georgs Tadejs Bārda, kas pēc Vaivaru pamatskolas beigšanas līderības programmas FLEX ietvaros mācās Minesotā, ASV. Latvijas skaistākajā vietā pie Amatas Zvārtes ieža savā pieredzē dalīsies Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte un Reģionālās personu ar invaliditāti NVO „Perspektīva” (Maskava, Krievija) universālā dizaina un līderības prasmju attīstības nodaļas vadītāja Marija Gendeļeva, kas ikdienā pārvietojas ratiņkrēslā. Vēsturiskajā Spāres muižā ar rakstnieku parku ar radošā darba noslēpumiem  dalīsies scenāriju un detektīvromānu rakstniece Franciska Ermlere, kas pēc redzes zaudējuma atkal ķeras pie populārā cikla “Rīgas detektīvs” rakstīšanas. Būs tikšanās ar Vaivaru pamatskolas direktori Inesi Kārkliņu, kas vairāk nekā 20 gadus vada pirmo iekļaujošo skolu Latvijā, kur paralēli vispārizglītojošās skolas programmai ir veiksmīgi īstenotas īpašas programmas bērniem ar garīgās attīstības un autisma spektra problēmām, dzirdes un kustību aparāta traucējumiem, kā arī bērniem ar redzes traucējumiem.

Starp nometnes ekspertiem ir Cēsu Bērnu un jauniešu zinātnes centra Zinoo vadītājs Pauls Irbins, kas pastāstīs par kosmosa tehnoloģijām un iespējām piedalīties NASA Marsa ekspedīcijā. Būs arī īpašie deltaplanieristi no Pleskavas (Krievija) un Latvijas kluba www.adrenalins.lv  pārstāvji, kas paceļas gaisā par spīti invaliditātei.

Sporta nodarbību programmā piedalīsies arī ilggadējs Latvijas basketbola izlases dalībnieks, kas pēc basketbolista karjeras beigām strādā par treneri, Uvis Helmanis un Latvijas Neredzīgo sporta savienības prezidents un vieglatlēts Edgars Kļaviņš, kuram redzes invaliditāte neliedza piedalīties Pasaules čempionātā un Paralimpiskajās spēlēs Londonā.

Ar nometnes un projektā „Pasaule visiem Latvijā” laikā sasniegto visi interesenti varēs iepazīties 1. jūlijā Cēsīs, sarunu festivālā LAMPA, gan tiešā saskarsmē ar tās dalībniekiem, gan apskatot fotoizstādi.  Uz starptautiskās iekļaujošās jauniešu nometnes „Pasaule visiem Latvijā” materiālu pamata tiks izstrādāta metodiskā rokasgrāmata un fotoalbums.

“Atbalstot iepriekšējās nometnes, mēs pārliecinājāmies, cik ļoti svarīgi integrācijas ideju realizēt dzīvē, ikdienā. Tādējādi bērniem ar īpašām vajadzībām paplašinās iespēju lauks, savukārt veselie bērni kļūst sirdsredzīgāki. Ir apsveicami, ka šāda veida nometnēs programmas saturs aug arī kvalitatīvi: integrācijas idejai nāk klāt līderības un pašmotivācijas prasmes, šovasar – arī tehnoloģijas,” nometnes programmu atzinīgi novērtē tās galvenā atbalstītāja – labdarības fonda “BlueOrange Charity” valdes locekle Ingrīda Šmite.

Nometnes partneri ir arī ABLV Charitable Foundation, SIA Beaphar Latvija un Amatas novada dome.

„Tikai kopā mēs varam būt laimīgi. Kopā ikdienā, kopā priekos un bēdās, brīžos, kad kādam tik ļoti ir vajadzīgs tavs plecs un padoms. Tā mēs labāk izprotam, kādēļ šeit esam atnākuši un ko mums vajadzētu vēl iemācīties pašiem un pastāstīt, atklāt saviem bērniem – kādu īstas laimes noslēpuma formulu,” – tāda ir  „Es redzu” un Āraišu iekļaujošās nometnes vadītājas Aivijas Bārdas pārliecība.

Neredzīgo un citu personu ar invaliditāti integrācijas biedrības „Es redzu” preses dienests
+371 2648271
www.esredzu.lv

FacebookTwitterGoogle+Google GmailWhatsAppViberLinkedInPrintShare