Folkloras kopa „Ore” XIX Starptautiskajā masku tradīciju festivālā Kārsavā

Starptautisko masku tradīciju festivālu jau 19. reizi rīkoja Latvijas Folkloras biedrība, šogad sadarbībā ar Kārsavas novada pašvaldību.  Starptautiskie  masku tradīciju festivāli Latvijā notiek kopš 1999.gada.

Festivāls sākās sestdien, 10.februārī, ar masku grupu viesošanos Kārsavas novada pagastos –  Mežvidos, Mērdzenē, Malnavā, Goliševā un Salnavā. Viesojoties lauku sētās, maskas nes savu svētību un aizsardzību novada ļaudīm.

Vakarā masku grupas pulcējās Kārsavas kultūras namā uz lielo masku saietu.

Masku saieta noslēgumā notika individuālo masku skate un labāko masku apbalvošana.

Festivāla  noslēguma dienā maskas izgāja  ielās un devās gājienā no kultūras nama uz „Krosta” estrādi, kur notika noslēguma ceremonija un Meteņa jeb, kā Latgalē to sauc, Aizgavēņa svinēšana.

Šogad festivālā piedalījās rekordliels masku grupu skaits  – 24 masku grupas no dažādām Latvijas vietām – Līvāniem, Limbažiem, Smiltenes, Tārgales, Dagdas, Izvoltas, Blontiem, Ludzas, Isnaudas, Sēļiem, Pušmucovas, Nirzas, Salnavas, Mērdzenes, Bārbeles, Žīguriem, Katlakalna un Rīgas, Amatas novada. Tiks demonstrētas daudzveidīgas masku grupas – vecīši, Mārtiņbērni, Katrīnas, čigāni, miežvilki, budēļi, ķekatas, Pelnu āži, kaitys, kaladnīki, gradzis, dādi un arī kāzu čigāni. Festivāla viesi – masku grupa no Igaunijas Jõulusandid.

Maskošanās tradīcija ir viena no interesantākajām tradicionālās kultūras izpausmēm. Maskotie tēli gadalaika tumšajā pusē un gadalaiku mijās ir sastopami ļoti daudzās valstīs. Lai saglabātu un izzinātu, kā arī atjaunotu zudušo autentisko maskošanās tradīciju, kā arī lai to popularizētu un attīstītu mūsdienās, Latvijā ik gadu tiek rīkoti starptautiskie masku tradīciju festivāli.

Folkloras kopas „Ore” rādītie Pelnuāži ir Vidzemei raksturīga maskošanās tradīcija, par kuru liecības pierakstītas Jaunpiebalgas pusē.

„Ore” arī sniedza nelielu koncertu Kārsavas novada Malnavas veco ļaužu pansionātā „Mūsmājas”.

Inese Roze

FacebookTwitterGoogle+Google GmailWhatsAppViberLinkedInPrintShare