UZZINI AMATAS NOVADA DOMES ĒKAS STĀSTU!

Ir dzirdēts teiciens „bez pagātnes nav nākotnes”. Piekrītot domai, kas pausta šajā apgalvojumā, Amatas novada pašvaldība sadarbībā ar Cēsu Vēstures un mākslas muzeju ir veikusi ēkas „Ausmas” vēstures izpēti. Ir sagatavota gan ekspozīcija, gan stāsts par to, ko esam uzzinājuši.

Atskatoties uz laiku, kad radusies ideja par šīs ēkas nepieciešamību un būvniecību, jāsecina, ka 19.gadsimta beigu posms Latvijas vēsturē ir notikumiem pārpilns – latviešu tautā attīstās kultūras un politiskā apziņa, veidojas mūsdienu latviešu valodas, kultūras un nacionālā identitāte, tikmēr Cars Nikolajs I apstiprina Vidzemes zemnieku agrāro likumu un briest zemnieku nemieri, tomēr ekonomiskās neatkarības palielināšanās un urbanizācija ir nenovēršama. Arī tagadējā Amatas novada apkārtnē tautsaimniecība attīstās, notiek dzelzceļa un jaunu pilsētu būvniecība, un arī šeit aktivizējas latviešu sabiedriskā doma, mūsu pusē tiek celtas skolas. Tieši 1873.gads visā Latvijā zīmīgs ar to, ka pirmo reizi izpilda Latvijas Republikas himnu “Dievs svētī Latviju”, notiek Pirmie Vispārīgie latviešu Dziedāšanas svētki. Mūsu novadam šis gadskaitlis vēsturē ierakstīts kā gads, kad toreizējā Drabežu (jā, ar „ž”) valde lemj par pagasta valdes nama būvniecību. Šāda nepieciešamība pēc vienotas vietējās pārvaldes skaidrojama ar to, ka ap šo laiku muižkungs vairs nebija vienīgais zemju īpašnieks, bet zemi brīvi iegādāties varēja arī pārējie iedzīvotāji. Ēka uzbūvēta kā plānots – Pleskavas lielceļa malā un, ja vien pagastam, apriņķim vai novadam ir bijusi pārvalde, tad tā vienmēr un arī šodien atrodas tieši „Ausmās”. Šogad ēkai aprit 145 gadi.

Šis ir ļoti īss ieskats tajā, ko esam atklājuši par „Ausmām” – vairāk uzzināt un redzēt aicinām 20.jūnijā pulksten 17.00, kad visas ēkas durvis būs atvērtas apmeklētājiem. Aktu zālē būs skatāma izstāde un iespēja tieši no Cēsu Vēstures un mākslas muzeja darbiniekiem dzirdēt stāstu par ēkas vēsturi, iespēja padalīties savos stāstos. Piedāvāsim izstaigāt arī tās telpas, kas ikdienā nav atvērtas ne darbiniekiem, ne apmeklētājiem. Pasākumu krāšņāku veidosim, visi kopā sadziedoties un ielīgojot tuvojošos Jāņu dienu kopā ar kori „Wenden” un Nītaures Tautas kori. Lai prieks satikties un kopā būt!

Informāciju sagatavoja:
Elita Eglīte
Amatas novada domes priekšsēdētāja

FacebookTwitterGoogle+Google GmailWhatsAppViberLinkedInPrintShare