3. Āraišu svētki aizvadīti

Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā 30. jūlijā veiksmīgi noritēja Āraišu svētki „Eksperiments un rekonstrukcija arheoloģijā. Veltījums Jāņa Apala piemiņai” .

Āraišu svētki jau tradicionāli ir galvenais sezonas pasākums Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā. Atgādināsim, ka 2009. gada svētku tēma bija „Latviešu saknes”, 2010. gadā – „Mīti un patiesība Latvijas arheoloģijā”.

Svētku programmas ietvaros tika atklāta piemiņas vieta šogad mūžībā aizgājušajam Āraišu ezerpils atklājējam un veidotājam arheologam Dr. hist. Jānim Apalam. LNVM arheologiem un viņu kolēģiem, darbojoties Āraišos Latvijas arheologu biedrības plenēra ietvaros visu pirmssvētku nedēļu, izdevās realizēt ieplānotās rekonstrukcijas – izveidot mezolīta laikmeta slieteni un divas jaunas māla krāsnis ezerpils mājiņās. Tradicionāli saturīgi bija arheologu lasījumi. Svētku ietvaros tika prezentēta rotkaļa D. Kalniņa grāmata „The Latgallian Treasures”. Visas dienas garumā vēsturiskās kopas „apdzīvoja” gan ezerpili, gan akmens un bronzas laikmetu mājokļu rekonstrukcijas.

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs pateicas par atbalstu svētku sagatavošanā un norisē Āraišu Ezerpils fondam, īpaši tā valdes priekšsēdētājai Zigrīdai Apalai, Latvijas Arheologu biedrībai un tās valdes priekšsēdētājam Jurim Urtānam, Amatas novada domei un tās priekšsēdētājai Elitai Eglītei, kā arī Valsts Kultūrkapitāla fondam. Paldies par informatīvo atbalstu visiem medijiem, īpaši laikrakstam „Druva”, Radio „Klasika” un raidījumam „Kultūras rondo”.

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs pateicas visiem svētku dalībniekiem, atbalstītājiem un, protams, apmeklētājiem.

Muzejs ir pilns apņēmības turpināt Āraišu svētku tradīciju un nākamajiem svētkiem 2012. gada jūlijā ir izvēlējies tēmu „Karavīrs no akmens laikmeta līdz mūsdienām”, tās ietvaros turpinot rekonstrukciju politiku un cerot izveidot ezerpils aizsargbūves fragmentu, lasījumus veltot tieši ar karavīru dzīvi, kaujas taktiku un bruņojumu veltītām tēmām, kā arī piesaistīt vēsturiskās kopas.

Share