Aicinājums piedalīties Āraišu ezerpils kopienas teātra tapšanā

Aicinājums piedalīties Āraišu ezerpils kopienas teātra tapšanā

VISS SĀKAS AR GRIBU, KAM SEKO DROSME RADĪT! – ar šādu saukli Latvijas simtgadē ikviens ir aicināts ar prieku un lepnumu stāstīt savas valsts stāstus un veidot nākotnes Latviju.

Āraišu ezerpils arheoloģiskajam parkam ir griba un ir arī drosme! Mūsu pārliecību stiprina arheologa Jāņa Apala paveiktais šīs vietas izveidē, eksperimentējot, pētot vēstures materiālus, atklājot un diskutējot, izglītojot jaunos arheologus, vēsturniekus, skolotājus, vietējos iedzīvotājus, parādot jaunu ceļu vēstures interpretācijā.

Mēs esam jauna eksperimenta priekšā!

Latvijas simtgade ir īstais brīdis, lai stiprinātu kopienu piederību vietai, tāpēc mēs, Āraišu ezerpils arheoloģiskais parks, esam iecerējuši dibināt kopienas teātri, aicinot kopā apkārtnes cilvēkus.

Mēs vēlamies kopā ar Amatas novada un apkārtējo novadu ļaudīm ieidot teātri, lai stāstītu vēstures stāstus, lai veidotu senu un ne tik senu notikumu atspoguļojušas izrādes, lai izglītotu ceļotājus, ievedot viņus teatralizētu ekskursiju kā piedzīvojumu pasaulē.

Mēs vēlamies ar vizuāliem izteiksmes līdzekļiem atvērt durvis uz pagātni un ielūkoties nākotnē. Mums ir bagātīgi materiāli par savu vietu – gan teikas, leģendas, un pasakas, gan rakstnieces Melānijas Vanagas stāsti, gan Latvijas Neatkarības kara un 2.Pasaules kara stāsti, mums ir daudz nopietnu un komisku nostāstu par ikdienu un svētkiem visos laikos. Mums ir atmiņu stāsti no vietējiem iedzīvotājiem un  piezīmes no ceļotājiem.

Kopienas teātra priekšrocība ir tā, ka mēs varam spēlēt teātri visur. Mūsu skatuve ir Āraiši kā vieta. Mūsu izrāžu saturu mēs varam veidot kopā.

Jau šajā gadā esam ieplānojuši iestudēt divas izrādes. Pirmā būs kopiestudējums “Vizuāli poētiska retrospekcija par Latviju”, ar pirmizrādi šā gada 26.jūlijā pasākuma “Mēness ezers” ietvaros. Izrādes vadmotīvs būs kādas Cēsu skolnieku rotas puiša iekšējais stāsts. Stāsts, kurā saplūst pagātne, jaunā vīrieša saknes, un ir redzama nākotne, mūsdienas, tas par ko šis jaunais karavīrs sevi atdeva. Kopiestudējums tiks veidots kā vizuāli poētisks ceļojums pa  Āraišu ezerpils arheoloģiskā parka teritoriju, pārvēršot ierasto vidi par teātra platformu, kuru papildinās vizuālas un emocionāli piesātinātas bildes. Izrāde taps projekta “Šekspīrs satiek Blaumani” ietvaros. Tas būs uzvedums par nelielu Latvijas daļu, kas glabā valsts noslēpumus gadsimtiem.

Iestudējuma tapšanas procesā tiks organizētas radošas meistarklases vietējiem iedzīvotājiem un teātra interesentiem, režisores un pieaicinātu ekspertu vadībā. Režisore – BEATRISE ZAĶE (Jauna, perspektīva Kultūras akadēmijas režisoru kursa studente) Scenogrāfe, kostīmu māksliniece: PAMELA BUTĀNE, Dramaturģe – SANDIJA SANTA, komponists – JĀNIS STRAPCĀNS

Otrā izrāde būs teatralizētas kostīmu ainiņas “Atpakaļ pagātnē” – kā papildinājums ekskursiju programmām, stāstot par Āraišu vēsturi.

Kopīgi veidosim stāstu krātuvi, apzinot vietējo iedzīvotāju pieredzi. Stāsti būs pamats mūsu turpmākajiem iestudējumiem un radošajiem projektiem. Mūsu ieceres ir lielās, bet mūsu varēšana ir atkarīga no katra, kas iesaistīsies kopienas teātra veidošanā.

Āraišu arheoloģiskā parka komanda aicina ikvienu interesentu uz pirmo kopīgo tikšanos 17.martā, plkst. 12.00 Drabešu jaunās skolas zālē, Āraišos. Iepazīsimies viens ar otru! Iepazīsimies ar teātra mērķiem, plāniem! Iepazīsimies ar režisori Beatrisi Zaķi, kura pastāstīs par šīs vasaras pirmo lielo izrādi.

Kas var iesaistīties teātra veidošanā un kādām prasmēm jābūt? – Nav ierobežojumu ne vecumā, ne dzimumā, ne piederībā, ne profesionalitāte – svarīgi ir, lai Tev patiktu teātris, lai Tev patiktu Āraiši, lai Tev gribētos izdarīt kaut ko paliekošu. Katram, kas vēlēsies darboties, būs iespēja gan runāt, gan nerunāt, gan dziedāt, gan nedziedāt, bet kustēties vajadzēs visiem un domāt vajadzēs visiem!

Āraišu ezerpils kopienas teātra ideju atbalsta Latvijas Nacionālais kultūras centrs. 

Tiekamies Āraišos, Drabešu sākumskolas zālē, 17.martā, plkst. 12.00 Ja vēlies ko jautāt pirms ierašanās, zvani vai raksti – Jolanta.sausina@amatasnovads.lv, tālr. – 28002237

Informāciju sagatavoja:
Jolanta Sausiņa
Āraišu arheoloģiskā parka vadītāja

Share