Aizvadīts seminārs “Amatas vilinājums vakar, šodien un rīt”

14. aprīļa saulainais laiks un Pūpolsvētdienas noskaņas noteikti netraucēja atrasties telpās, lai apspriestu teju it visu par un ap Amatas upi.  
Seminārā ar pieredzi, zināšanām un ierosinājumiem kā lektori dalījās tādas atpazīstamas personas kā Guna Daugule, Jānis Briška, Raimonds Dombrovskis, Edijs Dukurs un Egons Garklāvs.

Guna Daugule deva ieskatu par Amatas ūdenstūrisma vēsturi, kā dzima ideja par pirmajām ūdenstūrisma sacensībām, kas laikam ejot sacensībās mainījies un kā tika aizvadītas Gunas Daugules un TK “Bebri” jau 15. gadu organizētās ūdenstūrisma sacensības Amatā, kuras norisinājās š.g. 6. un 7. aprīlī.

Viens no semināra mērķiem bija noskaidrot, kādām aktivitātēm šodien varam izmantot upi, laikā, kad laivošanas “bums” ir beidzies, krītoties ūdenslīmenim. Jānis Briška kā vienu no Amatas upes izmantošanas alternatīvām piedāvāja – “RUPUCI”. “Rupucis” jeb stiklplasta laiva ir pavisam neliela, viegla visa vecuma cilvēkiem (līdz 120 kg) un bērniem piemērota laiviņa piedzīvojumiem gan dīķī, gan upē. “Rupuči” lieliski noder makšķerniekiem un vienkārši dabas baudītājiem. Jānis atzina, ka šajos laika apstākļos, kad ūdens līmenis ir krities un Amata kļuvusi mierīgāka “Rupucis” ir gatavs doties ceļā pa Amatu. Jānis minēja, ka Rupucis Amatu jau ir iepazinis un pirmie braucieni jau ir veikti.

Edijs Dukurs mums pastāstīja par to, kas tad īsti ir SUP (“stand up paddle boarding”). SUPs ir liels sērfa dēlis, kuru stāvot kājās dzen uz priekšu ar aira palīdzību. Ir pieejami vairāku veidu SUP dēļi, dēļa izvēle ir atkarīga no tā, kur vēlies SUPot un kādam nolūkam Tu to vēlies darīt – braukt garākus attālumus, ķert viļņus u.c.  Noskaidrojām kāds SUP dēļu veids vairāk ir piemērots tieši braucieniem pa upēm un vai Amata ir piemērota SUPošanai. Edijs atzina, ka, lai SUPotu pa Amatas upi tomēr jābūt braucējam ar pieredzi, iesācējam Amatas upi SUPošanai noteikti neiesaka.

Raimonds Dombrovskis pastāstīja par drošību upē, laivošanas atļaujām, dabas aizsardzību un par to, kas kopīgs Amatai ar Grand Canyon upi Colorado. Tika izteikti ierosinājumi tam, kā kontrolēt laivotāju skaitu upē, lai katram laivotājam būtu iespēja baudīt laivošanu pa Amatu nesastopot kādu citu kompāniju, kura kādā mirklī ar attiecīgajām darbībām vai uzvedību spētu traucēt braucienam.

Egons Garklāvs piedāvāja ideju par dabīga viļņa izveidošanu konkrētā upes posmā, līdzīgi  kā tas ir Minhenē, kur pilsētas centrā atrodas viena no neparastākajām sērfošanas vietām pasaulē. Upes straumē mākslīgi radīto vilni sērfotāji izmanto gan vasarā, gan ziemā.  

Runājot par upes veselības tēmu, Rolands Auziņš no Dabas aizsardzības pārvaldes akceptēja Egona ideju par  akmeņu likšanu upē, kas palīdzētu upes attīrīšanas procesos. Lai akmeņu likšana upē noritētu veiksmīgi un vēlamais rezultāts tiktu sasniegts, Eva Staltmane no Amatas novada pašvaldības ierosināja organizēt kopīgu pasākumu šī mērķa sasniegšanai.

Lai rūpētos gan par upes veselību, gan dabu mums apkārt joprojām aktuāla tēma ir – atkritumi. Kā cīnīties ar tiem laivotājiem un apmeklētājiem, kuri pēc pastaigas, laivošanas vai vienkārši piknika atkritumus atstāj, nometot tos zemē? Diskutējot par šo tēmu izskanēja viedoklis par naudas sodiem, taču Lūcija Kārkliņa minēja, ka efektīvākais veids, kā cilvēkiem un bērniem iemācīt nemēslot ir tieši izglītošana, izglītošana skolās, izglītošana atsaucoties uz rakstiem, kampaņās un attiecīgo zīmju izvietošana konkrētajā teritorijā.

Paldies visiem semināra dalībniekiem par būšanu kopā, idejām un aktīvu iesaisti diskutējot!

Informāciju sagatavoja:
Anete Eglīte,
Tūrisma attīstības un sabiedrisko attiecību speciāliste

Share