AUŠANAS PULCIŅŠ DRABEŠU MUIŽAS AMATU MĀJĀ

Jau kopš 2011.gada biedrības TKIC „KasTe” Drabešu muižas Amatu mājā darbojas aušanas pulciņš, ko vada audēja Rudīte Platā.  Ja sākumā aust gribētājas bija tikai dažas, tad tagad dalībnieku skaits pieaudzis līdz 11 patstāvīgajām dalībniecēm, kas sākušas mācīties un turpina pilnveidot prasmes aušanas arodā.  Brīžam  pulciņam pievienojas arī tādi dalībnieki, kas grib noaust sev atsevišķus izstrādājumus.

Izdarīts  daudz, ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Latvijas Valsts mežu atbalstītās Vidzemes kultūras programmas un Amatas novada atbalstu realizēti vairāki projekti – „Aušanas skola”, „Dzijas krāsošana ar augu krāsvielām”, „Tautas tērps Amatas novadā”, kā arī iegādāts aprīkojums aušanas darbnīcai, realizējot LEADER pieejas projektus ar Cēsu lauku partnerības atbalstu. Projektu ietvaros apgūta aušanas teorija, pētīti muzeju fondi, savākti materiāli par visiem tautas tērpiem un to detaļām, kas bijuši Amatas novadā un atrodas Cēsu vēstures un mākslas muzeja un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumos.

Šajos gados daudz apgūts un daudz noausts – divas reizes ir rīkoti teorētisku nodarbību cikli, kā arī praktiski izmēģinātas visdažādākās audumu tehnikas – gan senas, gan mūsdienīgas.

Pulciņa pastāvēšanas laikā papildinājies arī steļļu krājums – no trijām stellēm pirmajā dabrības gadā, līdz 10 stellēm pašlaik.

Audējas sanāk kopā reizi nedēļā uz praktisku nodarbību meistares vadībā, pārējā laikā katra nāk aust individuāli sev piemērotā laikā.

Šajos gados pulciņa dalībnieces iemācījušās un noaudušas 4 veidu lielos plecu lakatus, linu galvaslakatus, dažādas šalles, etnogrāfiskos vilnas audumus tautu tērpu brunčiem, linu audumu vasaras brunčiem, mācījušās dreļļu audumu un noaudušas galdautus, dažādu veidu pirts un citus dvieļus, audumus tautu tērpu jakām, arheoloģisko tērpu audumus brunčiem, jakām un villainēm, etnogrāfisko villaiņu audumu, ziedainās un rakstainās jostas, audumus spilveniem un somām, svītrainas un rūtainas vilnas segas, kā arī mūsdienīgus audumus, kas izmantoti mēteļu un kleitu šūšanai.

Pulciņas dalībnieces ar saviem darbiem aktīvi piedalās biedrības rīkotajās Amatas novada amatnieku un rokdarbu izstādēs.

Rudīte Platā sniedz interesentiem konsultācijas par tautas tērpu izgatavošanu un komplektēšanu.

Pulciņš darbojas arī vasarā, šovasar iecerēts rīkot atvērto durvju dienas aušanas darbnīcā.


Audējas pašaustos tautu tērpos. Foto: Kristīne Garklāva

Informāciju sagatavoja:
Inese Roze,
Drabešu muižas Amatu mājas vadītāja


Share