Breaking Down Walls (Nojaucot sienas) Nītaures vidusskolā

No 14. līdz 18. maijam Amatas novada Nītaures vidusskolā notika pirmā skolēnu starptautiskā vizīte Erasmus+ KA2 projekta Breaking Down Walls (BDW) ietvaros.

Svētdienas vakarā pie mums ieradās 10 skolotāji un 15 skolēni (12- 16 g.v.) no Portugāles, Itālijas, Vācijas, Turcijas un tālās Reinjonas salas, kas ir Francijas kolonija Indijas okeānā. Viesu skolēni sirsnīgi tika uzņemti mūsu skolēnu ģimenēs, bet skolotāji izbaudīja viesmīlīgo Viesu nama Nītaures Dzirnavas atmosfēru.

Darbu sadale tika organizēta 1. Skolotāju starptautiskajā vizītē Lisabonā, Portugālē šā gada janvārī. Jau projekta nosaukums „ Nojaucot sienas” pierāda, ka multikulturālā sadarbībā ir iespējams pārvarēt šķēršļus starp visām valstīm, neatkarīgi no attāluma, vecuma, ādas krāsas vai reliģijas. Mūsu projektā ir iesaistījušies bērni no bērnudārza vecuma līdz pat vidusskolas skolēniem. Portugāles vizītes laikā iepazināmies ar mūsu projekta talismanu- zilo putnu Brolliju, kurš uz muguras nes visu projekta valstu karodziņus. Viņš savus ceļojumus no valsts uz valsti atspoguļos skolēnu veidotās videofilmiņās.

Pirmdienas rītā savu darbu sākām ar skolas prezentāciju un teatrālo uzvedumu „Mana skola pilī ”, kurā grāfs V. Fermors (Krists Lemešonoks) ar savu sievu Doroteju (Dana Jezarovska) iepazīstināja viesus ar Nītaures vidusskolas –senās muižas vēsturi. Uzvedumā piedalījās mūsu vidusskolas visraksturīgākais personāžs- tīne Dinija Radiviloviča, sīkās skolniecītes- Marta un Dārta Priedītes un tautiskā deju kolektīva Šurumburums dejotāji Kate Dilendorfa un Ralfs Līkums. Pēc tam skolēni ar prezentācijas „Kā izdzīvot Latvijā” palīdzību viesiem iemācīja nepieciešamākos vārdus un teicienus latviešu valodā. Vēlāk viesus priecējām ar koncertu Nītaures kultūras namā, kur mūsu vidusskolas skolēni, bērnu dārza audzēkņi un mūzikas skolas audzēkņi skandināja dziesmas un izdancoja tautiskās dejas. Pēcpusdienā skolēni izspēlēja dažādas iepazīšanās spēles un organizēja orientēšanās aktivitāti „Iepazīsim Nītauri”.

Otrdien skolotāji apmeklēja Nītaures bērnudārzu, lai mazajiem audzēkņiem nolasītu leģendu no projektā izveidotās stāstu grāmatas. Bērnudārza bērni viesus sagaidīja ar dziesmiņām un vecākās grupiņas bērni droši dziedāja dziesmiņas angļu valodā un nekautrējās viesiem angliski pajautāt vārdu un pieklājības frāzi-kā jūtaties. Turpinājumā arī skolā sākumskolas skolēniem lasījām leģendas gan latviešu valodā, gan arī citātus pārējo valstu valodās, lai skolēni dzirdētu arī citu valstu valodu skanējumu. Paralēli tika demonstrēta izveidotā stāstu grāmata digitālā formātā. Dienas pirmās daļas noslēgumā portugāļu skolotāja novadīja kopīgi izveidoto Scratch spēli, kurā katras valsts skolēns bija ierunājis informāciju par savu valsti kā dzimtā tā angļu valodā. Pēcpusdienā devāmies ekskursijā uz Turaidu, kur viesi apmeklēja Turaidas Rozes kapu, kas bija aprakstīts mūsu valsts leģendā par Turaidas Rozi. Skolēni izspēlēja orientēšanās spēli Turaidā un Dainu kalnā, bet skolotāji gida pavadībā baudīja Turaidas pils un Dainu kalna gaisotni un pirmo reizi klausījās lakstīgalu treļļus, ko daži atpazina pēc Šekspīra lugas „ Romeo un Džuljeta”. Atceļā no Turaidas vērojām zvēriņus, staigājot pa Līgatnes dabas takām. Vakarā skolēni Nītaures vidusskolā organizēja draudzības vakaru, kopīgi ejot rotaļās un spēlējot dažādas spēles.

Trešdienas darbs sākās ar turku skolotāju vadīto multikulturālo digitālo Kahoot spēli, kurai katra valsts svarīgāko informāciju par savu valsti bija apkopojusi Etwinning projekta mājas lapā. Šāda spēle tika izveidota arī kā galda spēle. Šai spēlei katra valsts gatavoja savas detaļas-spēles galdu, kārtis, jautājumu lapas, metamos kauliņus, ejamos kauliņus un spēles noteikumus. Pēc spēles skatījāmies izveidotās filmiņas par mūsu projekta talismana Brollija ceļojumu pa Izniku Turcijā un Barreiro Portugālē. Tagad mūsu komandai būs jāveido Brollija ceļojums pa Latviju, Nītauri. Pēcpusdienā viesus vedām uz Drabešu amatu māju un Krūmiņu Maizes māju, kur visi kopā iejaucām mīklu pīrāgiem, mīcījām, raudzējām, cepām un baudījām tos. Vēlāk iepazinām viduslaiku Cēsis, un vakarā skolotājus savās mājās uzņēma pats Cēsu pilskungs Āre, lai senās mūzikas pavadībā cienātu ar latviešu virtuves tradicionāliem ēdieniem.

Ceturtdienas rītā skolēni strādāja grupās, veidojot Biteable prezentācijas par redzēto Nītaurē, Turaidā, Līgatnē un Cēsīs, pēc tam arī prezentējot savus video un uzzīmētos plakātus. Vēlāk apmeklējām Mores briežu dārzu, kur tuvumā varējām aplūkot briežus, stirnas, pabarot tos ar graudiem un noglāstīt to samtainos radziņus. Un vakarā jau atvadu vakars. Šo vakaru mums ieskandināja folkloras kopa Ore, kas mūs visus iesaistīja rotaļās un dančos. Vēlāk, pēc svinīgās sertifikātu saņemšanas brīža, turpinājām atvadīties, izdejot visu valstu populārākās dejas, dziedot un baudot latviešu nacionālos ēdienus.

Piektdienas rītā viesus pavadījām uz Rīgu, kur apmeklējām Brīvdabas muzeju, Mākslas muzeju, Vecrīgu, kā arī pusdienojām atpūtas centrā „ Lido”. Vakarpusē šķiršanās bija īpaši emocionāla, jo šajās piecās dienās paspējām ļoti sadraudzēties. Mazās franču meitenītes sirsnīgi raudāja, jo viņām šī bija neaprakstāma pieredze un iespēja tikt ārpus savas tālās Reinjonas salas. Prieks un gandarījums bija dzirdēt daudz jo daudz pateicības vārdus par viesmīlīgo uzņemšanu, sirsnīgiem skolotājiem un skolēniem, brīnišķīgo Latvijas dabu un laika apstākļiem, kas mūs lutināja katru dienu, garšīgo latviešu virtuvi, skaistiem tautu tērpiem, lustīgām dejām un lieliski noorganizēto darbu. Varam teikt, ka projekta uzdevumi Latvijā tika izpildīti 100 procentīgi. Tagad mūsu uzdevums ir gatavoties 2. skolēnu vizītei, kas notiks septembrī Vācijā, Hilcburghausenā. Esam lepni, ka savu skolu, novadu un valsti parādījām godam.

 

 

Elita Zvaigzne,

projekta BDW koordinatore Nītaures vidusskolā

Share