Centrālā vēlēšanu komisija reģistrē iniciatīvas grupas parakstu vākšanai par 13. Saeimas atsaukšanu

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) ceturtdien, 2019.gada 14.novembrī, reģistrēja inicatīvas grupas – biedrību “Varu Latvijas Tautai” un  politisko partiju “Centra partija” – parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par 13. Saeimas atsaukšanu.

Parakstīties par šo iniciatīvu vēlētājiem būs iespēja  12 mēnešus elektroniski portālā www.latvija.lv vai apliecinot parakstu pie zvērināta notāra, dzīvesvietas deklarēšanas vietā pašvaldībā, bāriņtiesā, kura veic notariālas darbības, vai novadā pie pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja. Parakstu vākšanas termiņš sākas 2019.gada  15. novembrī un ilgs līdz 2020. gada 14. novembrim.

Latvijas Republikas Satversme paredz, ka ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju ir tiesības ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu. Lai izmantotu šīs tiesības, CVK piereģistrē iniciatīvas grupu, kurai 12 mēnešu laikā jāsavāc un jāiesniedz CVK ne mazāk kā vienas desmitās daļas (154 865) vēlētāju paraksti.

Ja likumā noteiktajā termiņā tautas nobalsošanas ierosināšanai nepieciešamais parakstu skaits tiek savākts, jānotiek tautas nobalsošanai par šo jautājumu.  Atbilstoši Satversmei, ja tautas nobalsošanā par Saeimas atsaukšanu nobalso vairākums no balsotājiem un vismaz divas trešdaļas no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita, tad Saeima uzskatāma par atsauktu.

Parakstīšanās notiek atbilstoši CVK izstrādātajai instrukcijai „Kārtība, kādā apliecināmi vēlētāju paraksti likumu ierosināšanai”.

Izmantojot iespēju parakstīties pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas iestādēs, bāriņtiesā vai pagasta pārvaldēs, jāievēro, ka tas ir maksas pakalpojums (Amatas novada pašvaldības noteiktā maksa par viena paraksta apliecināšanu ir 1,40 euro). Parakstītās veidlapas vēlētājiem pašiem ir jānogādā  iniciatīvas grupām, t.i. biedrībai „Varu Latvijas tautai” vai Centra partijai. Šis nosacījums neattiecas uz gadījumiem, kad vēlētājs parakstās elektroniski portālā Latvija.lv.

Iniciatīvu grupu adreses un kontaktinformācija atrodas CVK mājas lapās sadaļā „Reģistrētās iniciatīvas”.

Vairāk informācijas par parakstu vākšanas kārtību – Centrālās vēlēšanu komisijas interneta vietnē www.cvk.lv sadaļā “Vēlētāju iniciatīvas”.

Share