Ģikšos viesosies Valdis Celms

11. maijā, plkst. 18:00, Amatas kultūras centrā notiks tikšanās ar grāmatas “Baltu dievestības pamati” autoru Valdi Celmu 

Valdi Celmu mēs lepni varam dēvēt par savu novadnieku. Patstāvīgi viņš dzīvo Rīgā, bet vasaras pavada Amatas novadā un atzīst, ka mūsdienu cilvēkam vajadzīgas abas vides – gan pilsētas, gan lauku.

Valdis Celms ir mākslinieks, dizainers, Latvijas Mākslas akadēmijas Rūpnieciskās mākslas (Dizaina) nodaļas absolvents (1970), ieguvis mākslas maģistra grādu (1999). Viņš ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs (1972) un Dizaineru savienības biedrs (1994).

Valda Celma darbības jomas: dizains, kinētiskā māksla, vides māksla, fotogrāfija, grafiskais dizains. Viņš pēta mākslinieka Gustava Kluča darbību, kinētiskās un vides dizaina problēmas. Ir uzraksta “Rīga” burtu dizaina autors. Nesen paudis sašutumu par “uzlaboto” versiju ar sirsniņu garumzīmes vietā. “Mākslinieciskais objekts tiek degradēts,” sacīja pats mākslinieks. 2016.gada 12.novembrī  Rīgas mākslas telpas Intro zālē atklāta Latvijas Laikmetīgās mākslas centra veidotā izstāde “Kinētikas arheoloģija”. Izstāde caur Valda Celma darbiem ļauj atkal iepazīt kinētiskās mākslas vēsturi.

Plaši pazīstams Valdis Celms ir kā latvju zīmju pētnieks, zīmju simbolikas konsultants Dziesmu un deju svētkos. Viņš ir arī Latvijas Dievturu sadraudzes dižvadonis. 2007.gadā iznāca viņa grāmata “Latvju raksts un zīmes”, bet 2016. gadā – “Baltu dievestības pamati”. Tā izdota divās valodās – latviski un lietuviski. Šai  grāmatai ir divi atbalstītāji – ekonomists Ivo Rubīns un Dagnis Čākurs, iecienītās “Liepkalnu” maiznīcas saimnieks.

2014.gadā par nopelniem kultūrā, izcilu radoša mūža ieguldījumu kultūrā, mākslas un dizaina objektu veidošanā un latviešu tradicionālo rakstu zīmju popularizēšanā Valdis Celms saņēmis Triju Zvaigžņu ordeni (V šķira).

 

Share