Jauniešu apmaiņa – „Valid value”

Nupat augusta sākumā  noslēgusies Tradicionālās kultūras iniciatīvu centra „KasTe” otrā jauniešu apmaiņa – „Valid value”. Projekts gan vēl turpinās, bet tā galvenā aktivitāte – desmit dienu garais piedzīvojums, kurā piedalījās 17 dalībnieki no Spānijas un 17 dalībnieki no Latvijas, ir beigusies. Projekts tiek īstenots sadarbībā ar organizāciju Proyecto Kieu no Spānijas. Jauniešu līderi šajā projektā ir Vecpiebalgas jaunatnes lietu nodaļas vadītāja Baiba Roze un Bērnu un jauniešu centra „Dari vari” vadītājs Edgars Muktupāvels.

Projekta tēma ir vērtības, apmaiņas laikā spāņu jaunieši, kopā ar jauniešiem no Amatas, Vecpiebalgas, Priekuļu, Cēsu novadiem un Rīgas izzināja savas vērtības, diskutēja un analizēja vērtības, ko piedāvā sabiedrība. Jauniešiem bija iespēja  labāk sevi izprast nodarbībās kopā ar kustību terapeiti Elīnu Kalēju, gan veidojot savas vērtību kartes, gan kopā ar topošo aktieri Jāni Grūtupu mācoties koncentrēties, iedziļināties un sadzirdēt sevi. Daudz tika diskutēts par sociālajiem  medijiem un sabiedrības ietekmi uz jauniešu vērtību izpratni, salīdzinātas vērtības spāņu un latviešu sabiedrībā. Puse dienas tika veltīta tam, lai izprastu kāda ir izglītības, zināšanu un pieredzes ietekme uz vērtību sistēmas veidošanos. Ļoti daudz apmaiņas laikā tika izceltas tādas vērtības kā cieņa, iecietība, spēja pieņemt dažādību.

Viesojoties Drabešu muižas Amatu mājā, Āraišu dzirnavās, Āraišu arheoloģiskajā parkā, gatavojot tradicionālos rokdarbus, mācoties gan latviešu, gan spāņu dančus, rotaļas un spēles, jauniešiem bija iespēja salīdzināt cik liela vērtība mums katram ir kultūra, tradicionālā kultūra, piederība savai valstij, šī kopīga pieredz raisīja diskusijas u n pārdomas. Apmaiņas laikā kā viena no vērtībām  un apstākļiem, kas veido cilvēka vērtības bija daba, tāpēc gandrīz diennakti jauniešiem bija iespēja būt pavisam  tuvu dabai, iepazīstot Amatas novada skaistos mežus. Daudziem no Spānijas jauniešiem šī bija pirmā tik tuvā saskarsme ar dabu, tā biedēja, pārsteidza un radīja skaistas atmiņas.

Apmaiņas laikā jauniešiem bija iespēja ļoti daudz mācīties vienam par otra kultūru, tā piemēram viens no spāņu jauniešiem, jautāts, ko jaunu uzzinājis par latviešiem un Latviju atbild: es uzzināju, ka viņi visu laiku ēd gurķus, ļoti daudz gurķu, ir ļoti disciplinēti, nopietni un ļoti koncentrējās uz visu un viņiem ļoti patīk koki.

Apmaiņu noslēdzot dalībnieki un grupu līderi to kopīgi izvērtēja un ar gandarījuma atzina, ka kopā ir paveikts ļoti labs darbs, ka mums bija ļoti laba komanda, kas ļāva ikvienam dalībniekam gūt pilnvērtīgu mācīšanās pieredzi. Apmaiņa bija grūta, bagātinoša un skaista pieredze   visiem tās dalībniekiem, sniedzot iespēju apgūt daudz jauna un iedziļināties tēmās, kam ikdienā tiek pievērsta maza uzmanība.

Informāciju sagatavoja: 
Baiba Roze,
Vecpiebalgas jaunatnes lietu nodaļas vadītāja

Share