Kuplā pulkā tiekas Amatas novada tūrisma nozares pārstāvji

Pagājušajā nedēļā Amatas novada pašvaldība uz tikšanos aicināja vietējos tūrisma nozares pārstāvjus un mājražotājus. Tikšanās galvenais mērķis bija veicināt uzņēmēju savstarpējo sadarbību un pieredzes apmaiņu, kā arī informēt par pašvaldības aktivitātēm attiecībā uz vietējo tūrisma produktu popularizēšanu un attīstību.

Tikšanos atklāja Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte, uzsverot katra aktīvā uzņēmēja nozīmīgumu novada kā pievilcīga tūrisma galamērķa veidošanā. Tūrisma attīstības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Eva Staltmane klātesošos iepazīstināja ar pašvaldības paveikto šajā gadā un iezīmēja novada tūrisma attīstības stratēģiskos virzienus un īstenojamās aktivitātes to ieviešanā. Tika izteikts aicinājums vērsties ar savām idejām pašvaldībā, kur tūrisma profesionāļi  var palīdzēt noformulēt produktu vai atrast sadarbības partnerus. Viens no būtiskākajiem pašvaldības atbalsta veidiem ir mārketinga aktivitātes, darbojoties dažādās profesionālās organizācijās un gan veidojot savus  informatīvos materiālus – gan drukātos, gan digitālos. Par Amatas novada domes informatīvo platformu apmeklējumu un ar dažādiem informatīvajiem materiāliem sasniegto auditoriju pastāstīja tūrisma speciāliste Dace Rubene. Un aicināja dalībniekus iesūtīt informāciju par saviem piedāvājumiem.

Ar prezentācijām uzstāties bija aicināts ikviens dalībnieks, un šo iespēju izmantoja “Vidzemes Tūrisma Asociācijas” biroja vadītāja Alise Plaude, detalizētāk iepazīstinot ar projektu “Zaļais dzelzceļš”. “Zaļais dzelzceļš” ir projekts, kura ietvaros Vidzemē veco dzelzceļu vietā tiek veidota velo infrastruktūra. Arī Amatas novads ir iesaistījies šajā projektā.  “Zaļā dzelzceļa”posms sākas Melturu stacijā un ved līdz pat Gulbenei. No “Zaļā dzelzceļa” atzari tiks veidoti gan uz Ieriķiem, gan uz Āraišiem un Kārļiem, kur tas savienosies ar jau esošo LatEst velo maršrutu.

“Āraišu arheoloģiskā parka” vadītāja Jolanta Sausiņa  pastāstīja par pašvaldības  pusgada laikā paveikto, gan atjaunojot parka objektus un infrastruktūru nokļūšanai līdz tiem, gan ievērojami pieaugušo apmeklētāju skaitu, kas izskaidrojams gan ar notikušajiem pasākumiem, gan ar pašvaldības veiktajiem mārketinga pasākumiem, popularizējot Āraišus.  Arī  “Drabešu muižas Amatu māja”  pēdējā gada laikā ir ļoti attīstījusies, piedāvājot dažādas jaunas un interesantas darbnīcas un organizējot lekcijas un pasākumus, tāpat arī aktīvāk strādāts tieši tūristu uzņemšanā. Par to pastāstīja “Amatu mājas” vadītāja Inese Roze.  Šogad remontdarbus piedzīvojis arī “ Melānijas Vanagas muzejs” , kas ieguvis klāt vienu telpu. Muzeja vadītāja Ingrīda Lāce pastāstīja kā izdevies realizēt sapni – atjaunot  1870-to gadu skolas telpu, kas šobrīd izskatās gluži autentiski. Šo mājīgo telpu varēs izmantot nelieliem pasākumiem – stāstījumiem, lekcijām, video skatīšanai un mainīgām izstādēm.  Praktiskus padomus un iedvesmu ikviens klātesošais varēja aizgūt no Lailas Zeiles  stāstītā par to, kā radās “Krāmu un seno lietu muzejs”, kas tajā un piemājas saimniecībā “Gaidas” notiek šobrīd, tāpat arī no “Amatas mellenes” saimnieces Maritas Krūskopas vēstījuma par to, cik veiksmīgi var izmantot Facbook vietni, lai piesaistītu klientu un kam jāpievērš uzmanība brīdī, kad klients jau ticis līdz saimniecībai. “Ieriķu dzirnavu parka” īpašniece Ieva Meiere pastāstīja par savu pieredzi un novērojumu, kāds ir mūsdienu tūrists, cik ļoti viņš nebaidās no it kā nelabvēlīgiem laika apstākļiem un kā arī tumšajos ziemas mēnešos noturēt tūristu interesi par savu produktu. Ieriķu dabas taku gadījumā atbilde ir pavisam vienkārša – krāsaini izgaismotas  takas, patīkama atmosfēra un iespēja pēc pastaigas garšīgi paēst siltā krodziņā “Pie dzirnakmeņa”.

Pasākuma sākumā tā dalībniekus ar sāļām pašmāju uzkodām sagaidīja un noslēgumā ar oriģinālu rupjmaizes kārtojuma versiju pavadīja “Kārļamuižas” pavārs Renārs Purmalis, kurš arī pastāstīja par pasaulē populāro konceptu – lokālā pārtika, ko izmanto arī  “Kārļamuižā” Tas nozīmē, ka ēdienkartē tiek  izmantoti vistuvāk augušie un audzētie  produkti.  Piemēram, brokastīs netiek piedāvāta daudz kur populārā apelsīnu sula, bet gan “Kārļamuižas” dārzos augušo ābolu sula, kas iegūta Ābolu talkas un ražas svētkos piedaloties viesnīcas saimniekiem, viesiem un citiem ciemiņiem.

Atgriežoties pie tikšanās laikā uzskaitītiem notikušajiem pasākumiem, kurus sadarbībā ar vietējiem uzņēmumiem pašvaldība īstenojusi 2017.gadā, jāpiemin Eksperimentālās mākslas un mūzikas festivāls, klusuma pārgājiens un Nila Īles meditatīvais koncerts  Elkas kalnā “Klausies Gauju”, pārgājiens “Gaujas sākumu meklējot”, Zaubes savvaļas kulinārais festivāls, Zaļās brīvdienas Āraišu arheoloģiskajā parkā, Maizes diena Āraišu vējdzirnavās, “Nūjosim Āraišos”, visas sezonas spēle “Āraišu leģendas”, kas popularizēja Āraišus kā vienotu galamērķi . Šie un vēl daudzi citi pasākumi ir apliecinājums tam, ka kopā iespējams paveikt daudz un mazs novads var būt  interesants ne tikai vietējiem iedzīvotājiem, bet arī cilvēkiem no tālākām Latvijas pilsētām un noteikti arī ārvalstīm. Tāpēc plānojot nākamā gada pasākumus, der atcerēties to īpašo, ko varam izcelt, kas ir mūsu novadā: miers, klusums, plašums un ainaviska apkārtne, pirtis un spa piedāvājumi, kas balstīti uz dabīgiem materiāliem, aktivitātēs svaigā gaisā, vietēja kvalitatīva  pārtika kā arī kultūrvēstures izziņas iespējas. Tas viss veido nišu, ko pozicionējam kā labsajūtas tūrismu. Savukārt pakalpojuma unikālitāti nodrošinās šo resursu papildināšana ar īstumu, atvērtību un kvalitāti. Arī pašvaldībā tuvojas laiks, kad tiek plānotas ne tikai nākamā gada aktivitātes, bet arī tām nepieciešamais budžets. Saistībā ar to drīzumā aicināsim ne tikai tos uzņēmējus, kuri bija ieradušies uz pasākumu, bet visus, kas darbojas Amatas novadā, iesūtīt informāciju par viņu plānotiem pasākumiem 2018.gadā, kā arī dosimies ciemos, lai varētu par katru pastāstīt plašāk.

Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Igaunijas – Latvijas programmas vadošā iesāde nav atbildīga par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.

Share