Nītaureņu aktivitātes

Biedrībai “Nītaureņi” šī vasara bijusi viena no darbīgākajām pēdējo gadu laikā. Par to, ka varam darboties, esam pateicīgi projektu finansētājiem – Jaunatnes Starptautisko programmu aģentūrai, Valsts kultūrkapitāla fondam un Amatas novada pašvaldībai. Paldies visiem biedrības ziedotājiem! Esam ļoti priecīgi un vēlamies dalīties iespaidos par paveikto ar Jums, izdevuma “Amatas Vēstis” lasītājiem.

Šovasar lielo “Nītaureņu” aktivitāšu telti esam vairākkārt cēluši Nītaurē, bet ne tikai. Viesojāmies arī Ģikšos, Skujenē, Līvos un pēc īpaša uzaicinājuma arī Līgatnē. Esam iepazinušies ar dažādiem cilvēkiem, esam uzklausījuši idejas un redzējuši, ka vasaras brīvais laiks tiek lietderīgi izmantots. Bērni un jaunieši ir priecīgi par iespēju darboties un iegūt saldās pārsteiguma balviņas, kā arī pārsteigti par to, cik interesantas var būt āra spēles. Vecāki lielākoties ir pateicīgi, ka bērni un jaunieši bez viedtālruņu spēlēšanas, spēj vēl darīt arī ko citu.

Aktivitātes novada pagastos, notikumos, kuros pulcējas jaunieši, izvērtās par jautru un vērtīgu kopābūšanu. Spēlējot spēles, organizējot dažādus sportiskus un atjautīgus uzdevumus, izmantojam laiku, lai diskutētu un domātu par iespējām, kuras jaunieši un citi interesanti vēl vēlētos piedzīvot, kā arī par to, kas nepieciešams, lai to izdarītu. Spēle ir labs veids, kā atraisīties un varbūt pat uzticēties jauniem cilvēkiem, tāpēc mēs turpināsim domāt, veidot un attīstīt mācīšanos un iepazīšanos caur spēlēm.

“Nītaureņu” aktivitāšu telts piedāvājums ir ļoti plašs: tā ir iespēja uzspēlēt tradicionālas un netradicionālas āra spēles, kā arī tā ir iespēja pašam kombinēt spēles, kuras pēc tam var uzspēlēt kopā ar draugiem. Tāpat telts piedāvā radošu un atraktīvu darbošanos, veidojot jaunas spēles. Organizācijas spēļu kolekcija visu laiku paplašinās. Aizraujošas vienmēr izvēršas sarunas par to, kāpēc darbojamies laukos, kāpēc jauniešus aicinām kļūt par aktīviem vietējās kopienas dalībniekiem, kāpēc brīvo laiku pavadām piedāvājot iespējas citiem un daloties pieredzē. Īsumā – tas ir mūsu aicinājums un iespēja dalīties idejām par labāku Latviju!

Īpaši priecīgi esam par jauno brīvā laika pavadīšanas veidu – zvaigžņu un citu debess objektu vērošanu. Šo aktivitāti centīsimies attīstīt un pilnveidot kopā ar astronomijas interesentiem. Savu iespēju robežās mēģināsim nodrošināt interesantāko debess spīdekļu novērojumus, neraugoties, ka biežāk vērojumi veicami tieši nakts stundās. Šāda jauna pieredze palīdz uz sevi paskatīties no distances, un ļauj novērtēt to, cik skaistā un brīnumainā pasaulē dzīvojam.

Projekts «Iespējas Amatas novada jauniešiem» tuvojas noslēgumam. Tas ļāvis biedrībai “Nītaureņi” iepazīt un attīstīt mobilā darba ar jaunatni metodes, tādējādi attīstot darba ar jaunatni sistēmu Amatas novadā. Mēs kā biedrība ceram, ka pašvaldība mūsu idejas pārņems un pēc projekta turpinās kvalitatīvi plānot darba ar jaunatni veikšanu novadā caur mobilā jaunatnes darba metodēm.

Katrs projekts biedrībai palīdz attīstīties. Mūsu gadījumā šis projekts palīdzējis radīt jaunas idejas un ļauj rakstīt jaunus projektus, lai turpinātu iesākto.

“Nītaureņi” darbojas, jo vēlamies veidot stipru vietējo kopienu, kurā labu ideju vārdā spējam sadarboties. Ļoti svarīgi, mūsuprāt, ir nodrošināt drošu vidi, kur jaunieši, bērni un citi sabiedrības pārstāvji varētu satikties un aprunāties par to, kas notiek apkārt. “Nītaureņi” ar savu darbošanos šādu vidi cenšas radīt, un šajā vasarā centāmies to nodrošināt arī ārpus mūsu ierastās vides, kas bija gan izaicinājums, gan jauna un vērtīga pieredze.

Nītaureņi piedāvā iespējas līdzdarboties. Biedrība ir vietējās kopienas resursu centrs bērnu, jauniešu un citu interesentu ideju realizēšanai. Mums ir viss nepieciešamais, lai palīdzētu realizēt mazas idejas un arī lielus sapņus! Vajag tik sazināties, satikties un darīt! Mums ir nozīmīgi, ka ar savu darbošanos mēs spētu atrast un motivēt kaut dažus aktīvus jauniešus, kuri būtu gatavi regulāri iesaistīties vietējās kopienas sabiedriskās dzīves organizēšanā, radītu idejas un projektus, veiktu brīvprātīgo darbu, kā rezultātā vietējā kopiena varētu turpināt augt un attīstīties.

Visiem skolu jauniešiem vēlam rast prieku par iegūtajām zināšanām un prasmēm, ko skola piedāvā! Un vēlam būt aktīviem skolēnu pašpārvaldēs, aizstāvot savas un citu skolēnu intereses un organizējot lietderīgām aktivitātēm bagātu ārpus skolas dzīvi!

Šis raksts tapis projekta «Iespējas Amatas novada jauniešiem» ietvaros. Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2018. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.


Aicinām ļauties izlaušanās spēlei

Šīs vasaras jūlija izskaņā Nītaurē atklājām jaunu brīvā laika pavadīšanas iespēju – izlaušanās spēli “Latvija”. Spēles pamatā ir komandas vēlme ļauties piedzīvojumam, gūt azartu un prieku, kā arī iepazīt Latviju citādāk – caur vēstures faktiem, caur Latvijas vērtībām, iepazīstot kultūru, notikumus, personības. Lai piedalītos spēlē nav nepieciešamas iepriekšējas zināšanas par Latviju, jo visas atbildes uz uzdevumiem ir telpā.

Atsauksmes no komandām, kas spēli apmeklēja augustā, ir šādas: “Spēle ir super! Mēs lieliski pavadījām laiku!”, “Tas bija vērtīgs piedzīvojums, kurā katram no komandas bija sava loma. Mums patika.”, “Spēle bija kaitinoši jautra, jo lielā komandā nemaz nav viegli vienoties.”, “Spēle uzsita asinis. Īpaši laika ierobežojums.”, “Neticami, ka laukos ko šādu var īstenot un vēl piedāvāt bezmaksas. Bija kvalitatīvi un interesenti.”, “Vērtīgi, ka spēli varam spēlēt visa ģimene – gan mazie, gan pieaugušie.”, “Pirmo reizi, ko šādu darījām. Un bija forši. Paldies arī par pārsteigumu beigās.”.

Spēle izveidota biedrības “Nītaureņi” telpās Nītaures kultūras namā. Spēlē var piedalīties no divi līdz četri dalībnieki. Spēles norise balstās noteiktā uzdevumu apjomā, kuri komandai jāveic spēles telpā. Adrenalīnu spēlei dod laika limits, jo uzdevumi jāizpilda noteiktā laikā – 60 minūtēs, lai izkļūtu no spēles telpas. Ja tas neizdodas, spēle beigsies, un pēc noteikta laika, kad spēles uzdevumi pamainīsies, varēs ļauties spēles priekam atkārtoti. Sākumā komanda tiks iepazīstināta ar spēles noteikumiem.

Pieteikties spēlei var, rakstot e-pastu: info@nitaureni.lv vai rakstot mūsu lapā facebook portālā. Uzsākoties jaunajam skolu mācību gadam, skolēnu komandām esam sagādājuši īpašus uzdevumus un pārsteigumus!

Projekts “Izzināšanas istaba “Latvija” Nītaurē” ir viena no Latvijas valsts simtgades svinību norisēm, kuru realizējam Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas „Latvijai – 100” ietvaros.

Informāciju sagatavoja:
Dina Ivanova, projekta koordinatore, un projekta komanda

 

Share