Dokumentālā filma ,,Vēsture aiz kadra” Ģikšos

Kad:
2018. gada 18. janvāris @ 19:00 – 21:00
2018-01-18T19:00:00+02:00
2018-01-18T21:00:00+02:00
Kur:
Amatas kultūras centrs
Egļu iela 1
Ģikši, Amatas novads
LV-4101
Cena:
1.00 EUR
Kontakti:
28624831

Pirmo reizi kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas kino dokumentālisti, kas iemūžināja janvāra barikādes, Tautas manifestāciju Mežaparkā, Augstākās Padomes balsojumu 1990. gada 4. maijā, sarkanbaltsarkanā karoga uzvilkšana Sv. Gara tornī, augusta puču un citus Trešās Atmodas notikumus, stāsta, kā tapa šie labi pazīstamie kino materiāli, kas kļuvuši par neatņemamu Latvijas vēstures daļu. Mēs ieraudzīsim bieži vien anonīmo dokumentālā kino veidotāju sejas un uzzināsim, ko viņi pieredzēja un izjuta, atrodoties Atmodas epicentrā. Dramatiski un komiski atgadījumi, pacilātības un baiļu brīži, ikdienas dzīve pēdējos padomju gados un misijas apziņa – ir jāfilmē!
Kā pēdējā dokumentālistu paaudze, kas filmēja pamatā uz 35 mm kinolentes, šie autori saskārās ar unikāliem izaicinājumiem. Vienā filmas “rullītī” ietilpa tikai divas minūtes, un ik brīdi bija jāizlemj, ko nofilmēt, un ko atstāt aiz kadra. Un tomēr, dažādu iemeslu dēļ, ne viss nofilmētais savā laikā iekļuva filmās un kinohronikās. Līdzās jau pazīstamajiem materiāliem un operatoru, režisoru, filmu uzņemšanas grupu dalībnieku dēku stāstiem, “Vēsture aiz kadra” izceļ no aizmirstības un košās, emocionālās krāsās atdzīvina līdz šim vēl nepublicētus kinokadrus par vienu no Latvijas vēsturē svarīgākajiem laika posmiem, ļaujot Atmodai ieskanēties daudzbalsīgos, iespējams, pat pretrunīgos personīgos atmiņu stāstos. Visi filmā izmantotie arhīva materiāli filmēti uz 35 mm kino lentes.

Režisors un operators Romualds Pipars Rīgas Dokumentālo filmu studijā nostrādājis 20 gadus. Aktīvi piedalījies Atmodas notikumos, īpaši barikāžu laikā, kad režisora “otrās mājās” – Mazās Ģildes telpās esošā Kinoamatieru studija – kļūst par dokumentālisti bāzi Vecrīgā. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas turpina uzņemt filmas studijā “Ģilde”, pievēršoties ikdienas dzīves dokumentācijai gan tagadnē, gan pagātnē, piemēram, filmā “Par visu manu dzīvi” vēstot par romu kopienu Sabilē, filmā “Mājskolotājs” lūkojoties uz Latvija sabiedrības integrāciju, bet filmā “Monētas dubultportrets” apkopojot 8 mm kinolentes – amatieru uzņemtu mājas kino – un atklājot līdz tam neredzētu Latvijas kultūrvēstures daļu.
Filma “Vēsture aiz kadra” ir Romualda Pipara veltījums bijušajiem kolēģiem – operatoriem un režisoriem-dokumentālistiem, kas veidojuši Atmodas vizuālo tēlu. Filmas tapšanas procesā izpētītas un digitalizētas vairāk nekā 40 stundas līdz šim nepubliskotu, no 1986.-1991. gadam uzņemtu kino materiālu.

Scenārija autori:
Romualds Pipars
Sanita Grīna
Režisors
Romualds Pipars
Kinooperatori:
Romualds Pipars
Kristians Luhaers
Jānis Pipars
Komponists:
Mārtiņš Brauns
Skaņu operators:
Aivars Riekstiņš
Montāžas režisors:
Romualds Pipars
Producents:
Baiba Urbāne
Romualds Pipars
Producējošā studija
Filmu studija Ģilde
Amatu iela 5, LV 1941, Rīga, Latvija
Mob.: +371 29508441
E-pasts: pipars@mailbox.riga.lv
Mājas lapa: www.gilde.lv
Filmu atbalsta
Nacionālais Kino centrs
Valsts Kultūrkapitāla fonds