Projekts “Here I am”

Baiba Roze

Šī gada jūlijā 12  jauniešiem no  Latvijas ar biedrības Tradicionālās kultūras iniciatīvu centrs “KasTe”  atbalstu bija iespēja doties neaizmirstamā piedzīvojumā uz Spāniju. Piedzīvojumā, kura laikā bija iespēja ieraudzīt citādu pasauli, iepazīt kultūru, iemācīties jaunas zināšanas, prasmes un attieksmes, izgaršot, piedzīvot, iegūt jaunus draugus un košas atmiņas.

Spāņu organizācija „Proyecto Kieu”, iesaistot biedrību TKIC „KasTe”,  īstenoja projektu “Here I am”, kurā piedalījās jaunieši no Amatas, Cēsu, Priekuļu un Līvānu novadiem. Latvijas jauniešus projektam sagatavot palīdzēja Bērnu un jauniešu centra „Dari vari” valdes priekšsēdētājs Edgars Muktupāvels, kurš kopā ar Baibu Rozi bija Latvijas jauniešu grupas līderi. Projekts notika Numancia de la Sagra ciemā, kurā dzīvo 5 tūkstoši iedzīvotāju. Astoņu dienu laikā jauniešiem bija iespēja dalīties ar savu pieredzi, kā viņi darbojas savās kopienās, kā sadarbojas savā starpā un  līdzdarbojas ar dažādām sabiedrības grupām. Viena no galvenajām atziņām projekta laikā bija, ka Latvijā, iespējams, ir aktīvāki jaunieši, taču Spānijā ir aktīvākas citas kopienas grupas.
Projekta dalībnieki iepazinās ar ciemata senioru biedrību, kas ir viena no aktīvākajām vietējām kopienām, ikdienā senioru dienas centru apmeklē 30-40 cilvēki, kas gan piedalās dažādos tematiskos pasākumos, gan spēlē savas iecienītās spēles, gan vienkārši pavada laiku kopā ar draugiem. Projekta laikā vietējie seniori ar spāņu un latviešu jauniešiem kopīgi spēlēja senioru vidū iecienītās spēles, runāja par dzīvi un lieliski pavadīja kopā laiku.
Ļoti sirsnīga bija kopā darbošanās ar Numancia de la Sagra sieviešu apvienību un Marokiešu sieviešu kopienu. Kopīgi gatavojot un baudot spāņu, marokiešu un latviešu tradicionālos ēdienus, netraucēja pat tas, ka katrs runāja savā valodā.
Jauniešiem pārsteigums bija tas, cik nozīmīgs sabiedriskais centrs var būt maza, lauku bibliotēka, kurā ikdienā pulcējās gan lasītgribētāji, gan bērni, kuri piedalās radošajās darbnīcās, bibliotēkā notiek dažādas iedzīvotāju grupu sanākšanas un citi nozīmīgi pasākumi.

Visā projekta laikā projekta dalībniekiem bija iespēja iepazīties un kopā darboties ar vairākām vietējām jauniešu organizācijām, kopīgi tika plānots un organizēts pasākums ciemata iedzīvotājiem, kopīgi tika radīts leļļu teātris. Un arī spāņu bērniem pasaka par vecīša cimdiņu patika tik pat ļoti, kā latviešu bērniem. Tika sarīkots koncerts, kurā uzstājās jaunieši no Latvijas, Spānijas, Beļģijas un Somijas.
Apmaiņas noslēgumā tika radīts un īstenots kopīgs pasākums visiem ciemata iedzīvotājiem –  varēja piedalīties dažādās spēlēs un stafetēs, baudīt dažādus ēdienus, klausīties koncertu un baudīt citas aktivitātes. Atšķirīgu un īpašu šo apmaiņas projektu padarīja tas, ka jaunieši dzīvoja ģimenēs. Un spāņu mammas un papi šajā īsajā laikā ļoti iemīlēja savus latviešu bērnus.  Aizkustinoša  noslēgumā bija kolektīvā raudāšana, jo pēc lieliskā un bagātā laika kopā projekta dalībniekiem negribējās šķirties.

Gandarījums par projektu bija gan projekta īstenotājiem, gan jauniešiem un ar lepnumu gribas teikt, ka mums ir zelta jaunieši, ar kuriem varam lepoties, kā brīnišķīgiem, gudriem un talantīgiem cilvēkiem, kas lika Latvijas vārdam skaisti izskanēt. Latvijas grupas līderi visas apmaiņas garumā varēja justies ļoti pacilāti un lepni, jo ik dienu bija kāds, kurš gribēja pienākt, lai pateiktu, cik mums Latvijā jauki, pieklājīgi, gudri un īpaši bērni.

Tagad gaidām nākošo vasaru ar cerību tikties nu jau Latvijā.

Share