Senie amati Āraišu ezerpils Arheoloģiskajā parkā

Turpinot pagājušajā vasarā iesākto tradīciju, arī šajā vasarā Āraišu ezerpils Arheoloģiskajā parkā notika seno amatu demonstrācijas un meistardarbnīca. To mērķis ir iepazīstināt apmeklētājus ar senajiem amatiem, parādīt dabas materiālu izmantošanas iespējas un iedvesmot plašāku cilvēku loku apgūt šīs prasmes un lietot tās ikdienā.

Jūlija sākumā notika tāss apstrādes meistarklase, kur ikviens dalībnieks, arī bērni, varēja tikt pie sava tāšu darinājuma.  Pirms nodarbības dalībniekiem bija iespējams noklausīties īsu ievadlekciju, kurā katrs varēja uzzināt gan par tāss ievākšanu, gan par nu jau krietni aizmirstajām tāss izstrādājumu labajām īpašībām. Nodarbību vadīja divi meistari – Kaspars Zvirbulis un Madara Putna-Zvirbule, kas katrs ievadīja dalībniekus atšķirīgu tāss darinājumu veidošanā. Kaspars palīdzēja katram izgatavot tāss vāceli, savukārt Madara ierādīja precizitāti un pacietību prasošo tāss trauku pīšanas mākslu

! Abi meistari bija paņēmuši līdzi arī savu tāss darinājumu kolekciju, kas parādīja tāss pielietošanas plašās iespējas – no cukura dozītēm un rotājumiem līdz cibām, cepurēm un mugursomām!

Otrajā amatu demonstrēšanas reizē Meitu salu rosīgi apdzīvoja mūsu kaimiņi – Drabešu muižas amatu māja. Apmeklētāji varēja vērot un uzzināt par dažādiem amatiem. Rokdarbu mākslu ierādīja Rasa Roze un Inese Roze. Rasa demonstrēja adīšanu ar vienu adatu jeb adatas pinumu. Senākās zeķes un cimdi tapuši tieši šādā veidā, turklāt ir krietni grūtāk novalkājami. Inese rādīja seno celošanas tehniku, kas apvieno pīšanu un aušanu un noder ļoti izturīgu lentu (jostas, siksnas, pavadas) radīšanai.  Baiba Roze visus cienāja ar ugunskurā ceptiem plāceņiem, kas par spīti vēsākiem laika apstākļiem, radīja mājīgu noskaņu. Andris Roze apstrādāja koku un no tā greba karotes un bļodiņas. Savukārt Jānis Siliņš darbojās dzelzs apstrādes nojumē un demonstrēja dzelzs kalšanu! Šajā procesā katrs varēja piedalīties, palīdzot amatniekam ar plēšu darbināšanu.

Pēdējā amatnieku darbošanās reizē tika demonstrēta bronzas liešanas tehnika, kādu pielietoja tālajā bronzas laikmetā. Biedrība “Latvijas Arheoklubs”, kuru pārstāvēja arheologs Artūrs Tomsons, Liene Kņaze un Līga Celmiņa, šajā jomā darbojas jau kādu laiku.  Bronzas liešanas procesā nepieciešams prast izgatavot labas kvalitātes lejamveidnes, vienkāršā pavardā uzkurināt gana augstu temperatūru un pareizajā mirklī izliet tīģelī izkusušo bronzu. Apmeklētēji varēja novērtēt arī iepriekš izlietos priekšmetus.

Bronzas liešana ir vizuāli iespaidīgs process, kas ļoti patika apmeklētājiem. Priecājamies, ka vairāki apmeklētāji bija ieradušies tieši uz šo pasākumu un pavadīja vairākas stundas, vērojot un uzzinot par šo procesu vairāk.

Seno amatu demonstrācijas un meistardarbnīcas iecerētas arī nākošajā vasarā.  Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka komanda rūpēsies, lai būtu iespējams uzzināt un apgūt pēc iespējas dažādākus amatus un procesus, kas noderējuši cilvēkiem senatnē un varbūt var noderēt arī šodien. Mums jau ir dažas idejas, bet vienmēr priecāsimies arī par ieteikumiem!

Par jaunumiem uzziniet mūsu sociālajos tīklos www.facebook.com/AraisuEzerpilswww.araisi.com vai rakstiet ezerpils@amata.lv

 

 

 

 

 

Share