Vai mūsdienās iespējams piedzīvot akmens laikmetu?

Vai mūsdienās iespējams piedzīvot akmens laikmetu?

Atbilde ir vienkārša – jā, ir! To Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka akmens laikmeta ekspozīcijā 23.maija rītā piedzīvoja un senākā cilvēka dzīvesveidā iejutās Rāmuļu pamatskolas 6., 7. un 8.klases skolēni un Skujenes pamatskolas 6. un 7.klases audzēkņi. Tas bija iespējams, pateicoties pavisam jaunai muzejpedagoģiskās izglītības programmai “Piedzīvo akmens laikmetu”.

Tūkstošiem gadus ilgā pagātne ir liels izaicinājums gan pedagogiem, gan skolēniem. Tādēļ jaunā kompetenču pieejā balstītā muzejpedagoģiskā programma ļauj 6.-12.klašu bērniem pētnieciskā un interaktīvā veidā apgūt senāko vēstures posmu – akmens laikmetu. Turklāt, atrodoties tam pietuvinātā, autentiskā vidē – akmens laikmeta mājokļu ideālrekonstrukcijās Āraišu muzejparka Meitu salā.

Kopā ar senvēstures pētniekiem un amatu meistariem tapušas precīzas akmens laikmeta sadzīves priekšmetu replikas. Pateicoties tām, bērni var iejusties akmens laikmeta cilvēku lomās – uzsliet slieteni, iesiet kātā harpūnu, šaut ar loku, ierīkot pavardu un iegūt uguni, ievākt un noglabāt pārtiku, darināt sadzīves un mākslas objektus u.c. Interesanti, ka daudzi no izmantojamiem priekšmetiem radīti ar 3D printeri. Otrs svarīgs tehnisks aspekts šajās nodarbībās ir tas, ka skolēni informācijas iegūšanai izmanto viedtālruņus. Noskenējot QR kodu, meklētājs aizved uz īpaši sagatavotu aplikāciju, kurā rodamas instrukcijas kādam no uzdevumiem.
Svarīgi – šī nodarbība paredz skolēniem apgūt ne tikai personiskās kompetenču prasmes (vadītājs – gudrais, prezentētājs-vēstītājs, arhitekts-ēkkzinis u.c.), bet arī prasmi vienoties, strādājot komandās, katrai no tām izzinot savu akmens laikmeta vēsturisko posmu (paleolīts, mezolīts, neolīts).

Kopumā šī nodarbība savieno skolu ar muzeju, kļūstot par lielisku palīgu ne tikai vēstures skolotājiem, bet arī mājturības (lietu darināšana), valodas (spēja prezentēt), sociālo zinību (sabiedrības struktūru un procesu izziņa), dizaina, tehnoloģiju un vizuālās mākslas skolotājiem.

Programma ļoti rūpīgi tikusi saskaņota ar izglītības programmām kopumā visās kompetenču jomās, visvairāk, protams, vēstures.

Muzejpedagoģiskā programma “Piedzīvo akmens laikmetu” izauklēta Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka muzejpedagoģes Sandas Salmiņas paspārnē un tapusi ļoti ciešā kopdarbībā ar Solvitu Lodiņu un IK “Māravoti” apmēram divu gadu garumā. Vizuāli skaistie un pievilcīgie uzskates materiāli ir tieši Solvitas Lodiņas dizains un roku darbs. Šobrīd skolēni var darboties klātienē, bet nākotnes plānos ir nodarbību ieviest arī tiešsaistē.

Lai gan šis mācību gads tuvojas noslēgumam, skolas aicinātas domāt jau par rudens periodu, kad vēl ir iespējams darboties brīvā dabā, nesajūtot skarbo ziemas klātbūtni akmens laikmeta cilvēka dzīvē.

Visa informācija gan skolām, gan citiem interesentiem šobrīd ir iegūstama IK “Māravoti” interneta vietnē: www.mape.skola2030.lv.

Share